Facebook Google+ Twitter

Potyczki z konopiami: Polska a Holandia - szczególny liberalizm?

Najnowszy numer "Polityki" porusza często podejmowany przez media kontrowersyjny temat legalizacji marihuany. W wywiadzie Joanny Podgórskiej zmierzył się z problemem Andrzej Dominiczak - psycholog, filozof, tłumacz.

Sonda

Czy jesteś za legalizacją marihuany w Polsce?

Spory w kwestiach dotyczących substancji odurzających, re-definiowania poszczególnych jako zasługujących na dopuszczenie lub nie do powszechnego obrotu towarowo-pieniężnego. Takie i wiele innych zdań zdrowego rozsądku i krytyki nie znajdują wspólnej płaszczyzny porozumienia, przykład marihuany dobitnie na to wskazuje.

 / Fot. Psychonaught, domena publicznaRoślina, popularnie zwana "trawką" cieszy się niesłabnącą popularnością z wielu względów. Głosy za i przeciw stały się z czasem niemal przysłowiowe i szablonowe. Odrobiny ciekawości pozwala zaspokoić lektura tygodnika "Polityka", w którym wiedza i doświadczenie Andrzeja Dominiczaka pozwalają zauważyć właściwe granice zagadnienia dot. marihuany.

Szczególnym przypadkiem mitologii czy legendy jest bardzo często przywoływany obraz krainy słynącej z życzliwości dla zdecydowanych na bliższy kontakt z marihuaną. Holandia jest kojarzona niemal zawsze z tulipanami, wiatrakami i dopustem w postaci ułatwionego dostępu do "trawki". Andrzej Dominiczak przypomina, że przykład Holandii jest rozpropagowany w sposób przywodzący na myśl zafałszowany wizerunek tego kraju i równie płytkie odniesienia do sytuacji mających tam miejsce. Istnieje w Holandii ogólnopaństwowa ustawa (Opium Act), która reguluje warunki na jakich marihuana jest dostępna. Jej zasadność w dużej mierze spoczywa na uprawnieniach do podejmowania decyzji we władzach gminy czy miasta.

Rozmówca Joanny podgórskiej zwrócił uwagę m.in. na trwającą od dłuższego czasu debatę w Amsterdamie - rozważa się tam możliwość ustanowienia przepisów, który zaleci lokalizowanie coffee shopów w większej odległości od szkoły. Ciekawe przy tym jest zjawisko malejącej liczby słynnych sklepików. Andrzej Dominiczak wyjaśnia, że jest to efekt ścisłego przestrzegania przepisów, co może wydawać się dziwne ludziom, którzy postrzegają Holandię jako kraj bardziej liberalny niż jest w rzeczywistości. Wydaje się zatem, że takie rozwiązanie, które w formie stosownej ustawy nakazywałoby urzędnikom i włodarzom na podległym im terenie ustosunkować się w rzeczowy sposób do powierzonego zadania jest jeszcze projektem lub pomysłem mało realnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

@ Piotr Wierzbicki
"Jeden z lepszych artykułów! Ale jak Pan sobie wyobraża z takimi urzędnikami w Polsce?! Ot, z ostatnich godzin:

http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/burmistrz-i-sprawa-miesa/"

Wstrzymam się z komentarzem; przynajmniej do czasu kolejnej aktualizacji. Można odnieść wrażenie, że całość została przedstawiona w charakterze sytuacji zwanej "stosunkiem zależności" i różnie rozumianym pojęciem "korzyści" lub jej braku. Jednakże, co bardziej współcześni mówią zapewne o terminie "wyzysku".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeden z lepszych artykułów! Ale jak Pan sobie wyobraża z takimi urzędnikami w Polsce?! Ot, z ostatnich godzin:

http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/burmistrz-i-sprawa-miesa/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Źle może być też i wtedy, kiedy cały ten konopny galimatias będzie przypominał nagonkę niczym z amerykańskiego "Big Brothera", gdzie jedna kobieta umiejętnie prowokowała czarnoskórego mężczyznę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomaszek25
 • Tomaszek25
 • 16.01.2012 21:06

Jeżeli to ma być wolna polska i tak ma wyglądać mój kraj to wole zostać na stałe w Holandii .
Pracy nie MA , zarobków godnych nie MA i " trawki " na złagodzenie dyskomfortu psychicznego Polaka nie MA
To co to za kraj i poco go utrzymywać z moich podatków skoro i tak nie mam nic z tego

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 16.01.2012 18:33

viva gandzia nie ma gorszej zarazy jak Donek i jego żydowska PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
J.R.
 • J.R.
 • 16.01.2012 12:25

Nie wtrącaj się jak dorośli dyskutują.

Komentarz został ukrytyrozwiń
abcde....
 • abcde....
 • 16.01.2012 11:03

Paweł.K,Paweł .R,J.R,Piotr.B....rozdwojenie,roztrojenie,roz...czep osobowości?Pora odstawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr B.
 • Piotr B.
 • 16.01.2012 10:43

Ludzie kochani nie dajcie się omamić propagandzie!
Oto tytuły dwóch filmów: "The Union- prawda o marihuanie" oraz " Clearing the smoke- rozwiewając dym", obydwa są na Youtube są to filmy niezależnych producentów, nie BBC i Discovery i Planete, którzy mówią to co im cenzura każe.

Jeżdżę do Holandii na wakacje od 6 lat i wiem jaki tam jest klimat i nastawienie ludzi do życia i świata.
Ludzie mają tam dostęp do wielu substancji, które mogą wywoływać mocne stany relaksacyjne oraz euforyczne i jakoś nigdy nie widziałem bójek ani awantur a chodziłem po Red Light o różnych porach dnia i nocy.

Przecież powyższy artykuł to czysta propaganda, ściema która nie ma nic wspólnego z prawdą, ktoś próbuję oczernić prawdziwą sytuację w Holandii.

My Polacy powinniśmy nauczyć się od nich wspólnego działania i bardziej przyjaznego nastawienia do drugiego człowieka.

Pozdrawiam Trzeźwomyślących.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Błażej B.
 • Błażej B.
 • 16.01.2012 10:43

Z całym szacunkiem panie Urbański, ale to co napisał Pan o przebywaniu nietrzeźwym na chodniku, to jakaś paranoja. Jak sobie Pan wyobraża powrót z baru do domu w sobotni wieczór. Wszak nie każdego stać, by poruszać się po mieście taksówką.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paweł 20lat
 • Paweł 20lat
 • 16.01.2012 07:47

Panie Urbański, jak ja Pana czytam... to aż mnie głowa boli, a o oczach już nie wspomnę. Dużo gorsze ma działanie czytanie tego co Pan pisze niż jakikolwiek skręt . Niech Pan się zastanowi co Pan mówi. Jakie nieświadome czyny po marihuanie ? Stracił ktoś kiedyś po tym przytomność, albo zrobił jakieś głupoty ? Czy Pan wie co mówi skoro nigdy Pan nie próbował ? Więcej takich ludzi jak Pan to policja będzie nas z domu wyciągać o każdej porze dnia i nocy. Bo teraz już każdego na ulicy mogą zabrać na komendę, rozebrać do naga i wpieprzyć pałą po plecach. Przecież oni tak mogą, bo to jest służba porządkowa i oni działają tylko koniecznie. Więcej takich ludzi jak Pan, to napewno zatrzymacie dużo młodych i wykształconych ludzi w "waszym polskim kraju", po co wyjeżdżać skoro u nas jest wolność i demokracja. Brak mi słów na to co się dzieje na porządku dziennym. Najlepiej wszystkich tych co palą "maryśkę" to pozamykać w obozach albo za kraty. Wolę wychować swoje dzieci według swoich zasad, wytłumaczyć im co jest dobre a co złe. Lepiej niech spróbują marihuany niż pójdą się nawalić wódką która jest dostępna co 100m, stracą przytomność i poleżą tydzień w szpitalu na odtruciu. Bo przecież wódka nie jest narkotykiem i ona może być legalna, a marihuana to zło na poziomie równym co heroina. I to, że połowa społeczeństwa chodzi narąbana codziennie, czy do pracy czy z dziećmi do szkoły. To przecież tego nikt nie widzi ? Dlaczego ? Większość społeczeństwa ma klapki na oczach i nie widzą co się dzieje w kraju, na ulicach, na podwórkach. Siedzą Państwo w domach i jedynym oknem na świat jest telewizja, albo poranna gazeta. Gówno wiecie co tak naprawdę się dzieje, a najwięcej macie do gadania. Pójdziecie i zagłosujecie.... no nic, pozdrawiam ciepło takich jak Pan i wszystkich pozytywnych palaczy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.