Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13755 miejsce

Pouczająca filatelistyka

Znaczki to nie tylko kawałki papieru ułatwiające obieg pocztowy. Ich znaczenie (i poczty klasycznej) wprawdzie zmniejsza się wraz z rozwojem internetu, mimo to, warto im się dokładniej przyjrzeć. Potrafią zaskoczyć.

Maria Curie

Ostatnio dyskutowaliśmy o Chopinie, którego Francuzi nie zdołali nam wyrwać ze stanu posiadania (ze zbioru "słynni Polacy").

W podziemiach Panteonu w Paryżu znajduje się grób naszej Marii Skłodowskiej-Curie (i to - jeśli się nie mylę - w polskiej pisowni!). Ale w Polsce mamy Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej (błędna kolejność).

Niestety, na załączonej kopii francuskiego znaczka pocztowego, nasi przyjaciele "zapomnieli" choćby zasugerować polskie korzenie wielkiej przecież Polki! Pod Jej portretem napisano "Marie Curie", a możnaby: "Maria Skłodowska-Curie"... No, mogliby ewentualnie imię wpisać po francusku.

400. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika wypadła podczas okupacji niemieckiej. Nie mogli tego faktu przeoczyć (propagandowo) okupanci i wydali bloczek z niemieckim napisem (pol.) "Niemiecki astronom Mikołaj Kopernik" (niem. Nikolaus Kopernikus).

Mikołaj KopernikNa ile nasi sąsiedzi pogodzili się z polskością Kopernika? Niemiecka Wikipedia określa pana Mikołaja jako poddanego polskiego króla. Wymienia
jego nazwisko w kilku wersjach językowych, w tym po polsku (nawet z naszymi oryginalnymi literami!). A ponadto - wszystkie miasta związane z Kopernikiem zapisano w obu językach. Strona jest przyjazna i nie zauważyłem wyciągania ręki po nie swoje...

Kościuszko, Washington, Pułaski

Trzeci obiekt filatelistyczny, to polski blok wydany w 1932 roku z okazji 200. rocznicy urodzin Jerzego Waszyngtona, ale ówczesny tekst brzmi "ku uczczeniu Jerzego Washingtona", co dzisiaj uznano by za niekonsekwentny zapis - albo "Jerzy Waszyngton" (imię i nazwisko po polsku), albo "George Washington" (po angielsku). Obok mamy dwóch wielkich Polaków walczących o wolność USA - Tadeusza Kościuszkę oraz Kazimierza Pułaskiego.

Tak oto, "lustrując" znaczki pocztowe, można poznawać nie tylko historię i kulturę świata, ale różne opcje polityczne oraz style językowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ale mnie rozpieszczacie tymi plusikami:). Może za parę dni znowu coś znajdę. Trzeba poszperać na aukcjach internetowych (jak dawniej w antykwariatach).

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Mirku, gdybyś te znaczki układał, my nie mielibyśmy tu takich ciekawostek. :-) Ode mnie też +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie Polynett@ - jako znawczyni języka francuskiego oraz bywalczyni nad Sekwaną - swoim bacznym okiem będzie wyłuskiwać inne ciekawe przykłady językowe tamże...
Niestety, choć mam masę znaczków (a wcale czasu na układanie kolekcji), to nie mam tych znaczków u siebie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No prosze jaki ciekawy rezultat dyskusji o Polakach,ich nazwiskach,spolszczaniu i "sfrancuzianiu" ...daje + i pozdrawiam z Paryza ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny już "+"
Te bloczki to z własnej kolekcji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pierwszy raz udało mi się wkleić fotki w artykuł, bo nie z domowego kompa. W domu nie wychodzi mi ta opcja. Dzięki z plusiki. Dziękuję także Korekcie za poprawienie blędu, który muszę zacytować, bo aż śmiechy mnie biorą - *Podczas okupacji Mikołaj Kopernik miał nieszczęście obchodzić swą 400. rocznicę śmierci*... Oczywiście, gdyby przeszło, to tłumaczyłbym się krzywo, że przecież MK gdzieś tam w niebie (choćby po znajomości) obserwuję nasz glob jaki to on skrętny i poskręcany... Zatem - dzięki!
Natomiast Korekta dobrze napisane *można by* połączyła w błędne *możnaby*. Zatem remis, choć moje nadaje się do humoru zeszytów (wirtualnych)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja, z największą przyjemnością dołożę plusik:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.