Facebook Google+ Twitter

Poul Anderson "Podniebna krucjata"

W wiosce Ansby, należącej do barona Rogera, trwa rekrutacja jego wasali mających wesprzeć króla Edwarda II w toczącej się Wojnie Stuletniej przeciw Francuzom.

Okładka książki z 2003 r. / Fot. Licencja http://en.wikipedia.org/wiki/File:High_crusade_book_cover.jpgRaptem, w chmurze dymu i ognia, w samym środku tegoż obozowiska ląduje statek kosmiczny obcych. Wersgorowie widząc ten prymitywny gatunek, postanawiają podbić planetę. Role szybko się jednak odwracają i to niedoszli członkowie krucjaty opanowują niemal cały statek kosmitów. W tej sytuacji baron Roger postanawia wesprzeć swoich rodaków, wykorzystując do tego nowo zdobytą, znacznie wyprzedzającą epokę, technologię. Role znów się jednak odwracają i w wyniku zdrady wziętego do niewoli obcego, zbrojni zamiast we Francji lądują na macierzystej planecie Wersgorów. Prawdziwi rycerze nigdy się jednak nie poddają i zaczyna się kolejna walka o przetrwanie.

Tę zaskakującą, pełną lekkiego humoru powieść napisał w 1960 r. Paul Anderson - amerykański pisarz science fiction i fantasy. Urodzony w 1926 r. debiutował opowiadaniem napisanym wspólnie z F. N. Waldropem Tomorrow's Children w 1947 r. Pierwszą powieść Vault of the Ages wydał w 1952 roku. Był członkiem Fantasy Society w Minneapolis, gdzie początkowo mieszkał. Był również szóstym przewodniczącym Science Fiction and Fantasy Writers of America, przejmując urząd w 1972. Używał także pseudonimów A. A. Craig, Michael Karegeorge, Winston P. Sanders. Zmarł na raka 31 lipca 2001 r.

Powieść Podniebna krucjata (według scenariusza Roberta G. Browna i Jürgena Eggera) doczekała się niemieckiej ekranizacji w reżyserii Klausa Knoesela i Holgera Neuhausera w 1994 roku. Efekt specjalne do filmu tworzone były na komputerach Amiga.
Zarówno do przeczytania powieści jak i obejrzenia filmu gorąco zachęcam... spora doza humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji - gwarantowane!

W Polsce powieść została wydana w 1990 r.

Przełożył: Jarosław Kotarski
Okładka wydania polskiego: Dariusz Chojnacki
ISBN: 83-85004-88-2
Wydawca: ARAX, Sp. z o.o., Spółka Wydawniczo-Księgarska Sp. z o.o.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jaka jest wasza ulubiona powieść fantasy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.