Facebook Google+ Twitter

Powabna pani Dulska w Teatrze Współczesnym

W Teatrze Współczesnym można obejrzeć ciekawą adaptację "Moralności pani Dulskiej". To doskonały pomysł na udany wieczór dla osób w każdym wieku.

 / Fot. Teatr WspółczesnySztuka "Moralność pani Dulskiej" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, wystawiana w Teatrze Współczesnym, jest odświeżoną wersją dzieła Gabrieli Zapolskiej. Wydawać by się mogło, że wszystko zostało już na jego temat powiedziane. Nic bardziej mylnego! Spektakl odchodzi od schematycznej i powierzchownej interpretacji, dobrze znanej z lekcji języka polskiego.

Pani Dulska przedstawiana była w niedbałym stroju i papilotach. Jednak niewiele zostało z wizerunku kreowanego w dramacie. W sztuce jest dużo młodsza, atrakcyjniejsza, elegancka, jednym słowem typowa pani domu. Co więcej, marzy o odrobinie szaleństwa. Nie zmieniło się jednak jej zachowanie, to nadal pełna hipokryzji i kołtunerii oraz kierująca się pozorną moralnością kobieta.

Aniela zdominowała męża do tego stopnia, że nie ma on nic do powiedzenia. Felicjan godzi się nawet na to, by codziennie wydzielała mu cygara i pieniądze. Dulska ma twarde zasady i próbuje wpoić je córkom, by wyrosły na porządne panny. Uważa, że brudy powinno się prać we własnym domu. Natomiast kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie. Dulska najbardziej boi się skandalu, dlatego nie waha się wypowiedzieć mieszkania lokatorce swojej kamienicy, która próbowała się otruć. I to tuż po jej wyjściu ze szpitala. Pogotowie ratunkowe przed moją kamienicą! Pogotowie! Jak przed szynkiem, gdzie się pobiją. (...) Ludzie się śmieli. I jeszcze jak się to skończyło. Cała komedia - gdyby pani była umarła - no…. Jej świat zaczyna się rozpadać, gdy dowiaduje się, że jej syn Zbyszko zrobił dziecko służącej Hance.

Glińska chce jak najwierniej odtworzyć fabułę i dlatego niczego do niej nie dodaje. Na potrzeby spektaklu wprowadza do oryginalnego tekstu niewielkie skróty. Przenosi akcję w lata 20. XX wieku (jak pamiętamy ze szkoły, akcja w dramacie dzieje się na początku ubiegłego stulecia). Plusem jest to, że nie moralizuje, tylko pod warstwą dobrego humoru ukrywa poważne treści.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzięki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja na 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.