Facebook Google+ Twitter

Poważny kryzys w Kościele anglikańskim, możliwa schizma

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-15 18:48

Wierni i księża-tradycjonaliści w Kościele anglikańskim stracili nadzieję na kompromis w sprawie wynoszenia kobiet do rangi biskupów. Przybliża to moment ich odejścia do Kościoła katolickiego.

Aby uniknąć schizmy, przeciwnicy wynoszenia kobiet do rangi biskupów proponowali, aby ich parfiom zagwarantować nadzór biskupów-mężczyzn. Synod anglikański odrzucił jednak taką możliwość, agrumentując, że doprowadziłoby to do nowej dyskryminacji kobiet i rozbicia terytorialnego diecezji.

Ugrupowanie kobiet-duchownych powitało te decyzję jako wielkie zwycięstwo równouprawnienia płci. Arcybiskup Canterbury - Rowan Williams - stracił jednak nadzieję na utrzymanie jedności Kościoła Anglii. W opinii komentatorów, tradycjonaliści z pewnością skorzystają teraz z zaproszenia papieża Benedykta XVI do powrotu na łono katolicyzmu przy zachowaniu pewnych odrębności, takich jak małżeństwa kleru.

Kościół anglikański wprowadził kapłaństwo kobiet w 1976 roku. 15 lat potem na katolicyzm przeszła pierwsza duża grupa zbuntowanych przeciw temu anglikańskich księży, którym przewodził ówczesny biskup Londynu, Graham Leonard.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.