Facebook Google+ Twitter

"Powidoki" Andrzeja Wajdy i biografia Marii Skłodowskiej-Curie zostaną pokazane na festiwalu w Toronto

Podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto pokazany zostanie najnowszy film Andrzeja Wajdy "Powidoki". Widzowie i krytycy zobaczą również polsko-francusko-niemiecką koprodukcję "Maria Skłodowska-Curie". Festiwal rozpocznie się 8 września w Kanadzie.

 / Fot. Fot. Anna Włoch/Akson Studio"Powidoki" to najnowszy film Andrzeja Wajdy ze scenariuszem Andrzeja Mularczyka. Jego bohaterem jest Władysław Strzemiński, artysta który oskarżony został przez władzę ludową o sprzeciwianie się socrealizmowi i został przez nią napiętnowany. W roli głównej wystąpił Bogusław Linda. Na ekranie towarzyszą mu Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński.

Obraz zostanie pokazany w sekcji "Masters" ("Mistrzowie") obok dzieł Wima Wendersa czy Pedro Almodóvara - informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Na polskie ekrany trafi w marcu przyszłego roku.

"Maria Skłodowska-Curie" to koprodukcja polsko-niemiecko-francuska. W roli tytułowej zobaczymy Karolinę Gruszkę. Siostrę noblistki zagra Izabela Kuna. W rolę Alberta Einsteina wcielił się Piotr Głowacki. Reżyserką obrazu jest Marie Noëlle.

- "Maria Curie" to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. - czytamy w materiałach dystrybutora.

W sekcji Contemporary World Cinema widzowie festiwalu Toronto będą mogli zobaczyć film "Zaćma" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. To opowieść o Julii Brystygierowej funkcjonariuszce Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w czasach stalinowskich, która słynęła z wyjątkowego okrucieństwa. Film skupia się na mało znanym wątku spotkania Brystygierowej z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

Do konkursu na festiwalu w Toronto zakwalifikowany został też krótkometrażowy obraz "Romantik" Mateusza Rakowicza. z Robertem Więckiewiczem i Justyną Wasilewską w rolach głównych.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Film: "Maria Skłodowska-Curie" na pewno obejrzę. Czytałam biografię naszej rodaczki autorstwa Laurenta Lemire... Noblistka to fascynująca kobieta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wodzowie do boju, po obejrzeniu! REDAKCJO, trochę staranności pls. !!! bo widzowie ślepną od tych byków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.