Facebook Google+ Twitter

"Powidoki" Andrzeja Wajdy odpadły z rywalizacji o Oscara. Akademia wskazała dziewięć filmów

"Powidoki" Andrzeja Wajdy nie będą walczyć o Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Ostatni film reżysera nie znalazł się na skróconej liście kandydatów do nominacji.

 / Fot. Kadr z filmu/YouTube"Powidoki", czyli ostatni film Andrzeja Wajdy, odpadły z rywalizacji o Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Akademia wybrała dziewięć tytułów, które nadal mają szansę na statuetkę. 24 stycznia poznamy ostateczną listę kandydatów do nagrody.

Jakie filmy przeszły do kolejnego etapu? O statuetkę powalczy najnowszy film Andrieja Konczałowskiego pt. "Raj". Niemiecką kinematografię reprezentuje "Toni Erdmann" w reżyserii Maren Ade. Szwajcarię obraz "Nazywam się Cukinia" w reżyserii Claude'a Barrasa. Film "Land of Mine" nakręcono w Danii. "Klient" to dzieło irańskie. "To tylko koniec świata" powstał w Kanadzie. "The King’s Choice" w Norwegii, "Tanna" w Australii. "A Man Called Ove" w Szwecji.

O wyborze filmu "Powidoki" do rywalizacji o Oscara zadecydowała komisja złożona z polskich filmowców. Tworzyli ją: Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Anna Biedrzycka-Sheppard, Ola Maślik, Jacek Bromski, Jakub Duszyński, Paweł Mykietyn oraz Magdalena Sroka i Katarzyna Mazurkiewicz.

"Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm. Reżyser przedstawił świat, w którym piękno, sztuka, niezależność twórcza są prześladowane" - argumentowała komisja.

"Powidoki" to biografia artysty-malarza Władysława Strzemińskiego. W rolę główną wcielił się Bogusław Linda.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.