Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8445 miejsce

Powiedz jak szybko chodzisz, a powiem ci, kiedy umrzesz

Na starość zwykle chodzimy wolniej, a śmierć się do nas przybliża. Jak szybko śmierć za nami podąża? Jak szybko musimy chodzić, aby jej umknąć?

 / Fot. EPA/MARC MUELLERPytanie to postawili sobie badacze kierowani przez Danijelę Gnjidic ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Sydney, mierząc szybkość chodu starszych panów i badając ich przeżywalność (1). Do badań wybierano seniorów (ponad 70 lat) mieszkających w różnych przedmieściach Sydney.

Wybór dokonywany był losowo na podstawie spisu wyborców, a więc grupa była w pełni reprezentatywna. W badanej próbce 1705 mężczyzn połowa była rodowitymi Australijczykami.

Badano, ile czasu zajmie im przebycie normalnym krokiem odległości 6 m. (Test prowadzono dwukrotnie, pod uwagę brano wynik szybszy). Starsi panowie poruszali się z różną prędkością: najszybszy pokonał dystans 6 m w ciągu 3,79 s, a więc szedł z szybkością 5.7 km/h. Najwolniejszemu zabrało to 40,46 s, a więc predkość jego chodu wynosiła 0.53 km/h.

Przez pięć następnych lat w odstępach czteromiesięcznych nawiązywano z nimi kontakt telefoniczny. a w połowie tego okresu badano stan zdrowia w szpitalu. Dane o śmierci brano z urzędu stanu cywilnego. W ciągu tych pięciu lat badania zmarło 266 osób.

Analiza statystyczna zależności śmiertelności od szybkości chodu wykazała, że tzw. Indeks Youdena osiąga maksimum przy 2.95 km/h. Wyznacza to wartość najbardziej charakterystyczną do przewidywania śmiertelności — osoby poruszające się szybciej mają o ponad 20% większą szansę uniknięcia śmierci w ciągu najbliższych pięciu lat.

Możemy więc przypuścić, że śmierć najchętniej przechadza się raczej dostojnie, z szybkością około 3 km/h. Omawiane badania wykazały jeszcze, że żadna z osób poruszająca się z szybkością 5 km/h lub szybciej nie zmarła w ciągu 5 lat od badania.

Pełny tekst przeczytasz w blogu: Piękno neurobiologii

Zobacz też: Fascynujący mózg gołębia

(1) [Stanaway FF, Gnjidic D, Blyth FM, Le Couteur DG, Naganathan V, Waite L, Seibel MJ, Handelsman DJ, Sambrook PN, Cumming RG. How fast does the Grim Reaper walk? Receiver operating characteristics curve analysis in healthy men aged 70 and over. BMJ 2011;343:7679]

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiscie cos w tym jest Czlowiek dota,d idzie az padnie i juz niewstanie . Nieraz powali go choroba jesli stac go be,dzie na leki i opieke, to moze jeszcze przezyje ale jak juz niebe,dzie umial kroku zrobic to na pewno umrze.!!! Po za tym ludzie po 70-dziesia,tce , to juz wraki zyciowej pracy , ale nie kazdy jest w tym wieku wrakiem ale za 10lat to juz niewielu be,dzie chodzic ponad 3km/h. Wie,c to juz be,da, chodza,ce trupy .? mysle, ze niekoniecznie chodzi tu o tempo chodzenia a raczej zdrowia , i na koniec zdrowia zycze, wszystkim staruszkom w ich se,dziwym wieku , pamie,taja,c ze jeszcze tego wieku nie dozylem i nie wiem jak be,de, chodzil w tych latach 70-tych i czy je wogule dozyje, oj co to be,dzie co to be,dzie.???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie - Panie Oświecony. Dziś, mimo obrzydliwej pogody zaczęłam intensywnie trenować. Przeleciałam per pedes apostolorum kilka kilometrów. Ludzi jakoś nie widziałam :) Pogoda im przeszkadza, czy co? Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 06.01.2012 13:21

A więc do zobaczenia w cieplejsze słoneczne dni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Oświecony, Szanowny Panie! Czekam zatem na konkretne propozycje. Czasomierz już sobie wyregulowałam. Pozdrawiam -:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 04.01.2012 18:44

@BARBARA Romer Kukulska
A lód atakuje i niszczy ogólnie wszystko. Ci z Titanica to wiedzą z autopsji.
@Ewa Łazowska
A więc już poza forum musimy umówić się na ten szalony spacer.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak a propos naukowych wyników badań. Naukowcy ostatnio doszli do wniosku , że lód spożywany regularnie jest cholernie szkodliwy.
Badania wykazały że :
Wódka z lodem - atakuje nerki !
Rum z lodem - atakuje wątrobę !
Gin z lodem - atakuje mózg !
Whisky z lodem - atakuje serce!

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja "myślałam" hehehihihi. czasem wydaje mi się że myślę, że to zaproszenie , to cyt. z postu zacnego Czytelnika do "kulania się ze śmiechu"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Oświecony :) W drogę czas zatem wyruszyć z punktu A do punktu B. Jam gotowa zedrzeć buty, choć nie zawsze mi się chce. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 03.01.2012 21:53

Propozycję przyjmuję choć do Łodzi kawałek mam. Ale jeśli nie uchyla się Pani Ewa Łazowska to wyzwanie przyjmuję i na 5-cio kilometrowy spacer zapraszam. Aby zmierzyć 45 min wystarczy zwykły czasomierz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze cieszyłem się opinią chodzącego bardzo szybko. W miarę upływu lat mój chód stracił znacznie na tempie. Obecnie gdy idę, często słyszę za plecami zbliżający się tupot damskich pantofli/na szpilkach/ Myślę -"To zapewne śmierć mnie goni" Przyspieszam chcąc jej umknąć. Nie zawsze mi się to jednak niestety udaje.Aktualnie oceniam swój chód na około 4 km/h

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.