Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17406 miejsce

Powiedz mi jak spędzasz wolny czas, a powiem Ci kim jesteś

Większość młodych ludzi woli poświęcać swój cenny czas na rozrywkę w złym guście. Czy znajdują chwilę na zajęcia pozaszkolne? Mają pasję? Ponad połowa z nich odpowiada "nie". Zastanówmy się więc, co zabiera im tyle czasu?

Sonda

Czy masz jakąś pasję?

26 października niezależna grupa młodych ludzi przeprowadziła ankietę na terenie województwa śląskiego. Udział wzięło w niej stu ankietowanych w przedziale wiekowym 17-20 lat. Zostały przygotowane dwie kategorie pytań. Pierwsza dotyczyła pasji, druga nałogów.

Celem było określenie w jaki sposób młodzi ludzie potrafią zagospodarować swój wolny czas. Jak wynika z ankiety, 49 proc. odpowiadających uczestniczy w szkolnych kółkach zainteresowań. Na zajęcia pozaszkolne zapisało się jedynie 20 proc. uczniów. Czy tak niska frekwencja wynika z potrzeby poświęcenia większej ilości czasu na naukę? Nic bardziej mylnego. 90 proc. osób biorących udział w ankiecie deklarowało, że na naukę przeznaczają zaledwie godzinę dziennie (w tym odrobienie zadań domowych). Miłym zaskoczeniem był fakt, że 80 proc. ankietowanych w wolnym czasie czyta książki. Głównie detektywistyczne i fantasy. 73 proc. ankietowanych jest już od czegoś uzależnionych. Niemal 80 proc. osób od papierosów, a 60 proc. od narkotyków miękkich. Nikt nie ujął w odpowiedzi alkoholu. Czy na pewno słusznie postrzegają swój kontakt z napojami wysoko procentowymi? Niemal 60 proc. osób biorących udział w ankiecie, chodzi średnio co dwa tygodnie na dyskotekę. Większość zdoła wypić średnio cztery piwa. Wiele osób stwierdziło, że częściej uczestniczy w imprezach u znajomych, gdzie jest w stanie wypić dużo więcej. Imprezy odbywają się czasem nawet kilka razy w ciągu tygodnia.

Każdy z ankietowanych miej więcej wie, kim chciałby zostać w przyszłości. 65 proc. młodych ludzi uczących się w szkole średniej nie wie co zrobić, by osiągnąć swój cel. Wśród odpowiadających postanowiono wybrać dwie skrajnie różne osoby oraz jedną będącą pośrodku ich skrajności. Zostały ułożone dwa zestawy (bardziej sprecyzowanych od wcześniejszych) pytań dotyczących nałogów i pasji. Na potrzeby trzeciej osoby, stworzono dodatkowy zestaw, opierający się na pytaniach z poprzednich zestawów. Poprzez udzielone odpowiedzi zostały przedstawione trzy różne zachowania i alternatywy na spędzenie wolnego czasu. Pierwszą osobę można określić mianem człowieka zniewolonego przez tryb własnego życia. Jest nią osiemnastoletni chłopak z Zabrza. Co tydzień jest bywalcem dyskotek lub imprez u znajomych. Twierdzi, że tylko tam pije i zażywa miękkich narkotyków, chwilę potem dodaje, że w ciągu tygodnia też czasem się zdarza. Czuje się wtedy wyluzowany, pewniejszy siebie i ma poprawiony humor. Mówi, że myśli o rzuceniu wyżej wymienionych używek, przyczyną są problemy zdrowotne. Jak się później okazuje, będzie to jego trzecia próba. Drugą osobę można nazwać wolnym człowiekiem. Zdecydowanie jest nim osiemnastolatek z Chorzowa. Odrzucił wszelkiego rodzaju używki. Jego pasją są sztuki walki. Znajomi jako pierwsi zarazili go bakcylem tego sportu. Dzięki niemu mógł obudzić w sobie wojownika, zresztą jak sam mówi: "Interesuje mnie to, bo w głębi duszy jestem wojownikiem, a w dzisiejszych czasach trzeba o wszystko walczyć, a przez to spełniam się jako człowiek". Z racji tego, że jest w wieku poprzedniego rozmówcy, zapytaliśmy o relację z nałogami, odpowiedź była jednoznaczna: "Wole hektolitry potu, który mnie zalewa podczas treningu, niż złudną radość z używek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.