Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6163 miejsce

Powiedz TAK transplantologii

Ruszyła kampania społeczna, która ma zachęcić Polaków do wspierania transplantologii. W sklepach można już kupić oświadczenia woli i specjalne bransoletki, z których dochód przekazany zostanie Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej.

 / Fot. ScreenCelem akcji „Powiedz TAK transplantologii” jest przekonanie Polaków by w swoich portfelach nosili oświadczenie woli, zezwalające na pobranie organów po ich śmierci. Wyrażenie takiej zgody zezwala na oddanie dobrych lecz dla dawcy już bezużytecznych organów, osobie oczekującej na przeszczep. Oświadczenie woli jest ważne również dlatego, że w przypadku śmierci zwalnia rodzinę dawcy z konieczności podjęcia decyzji o pobraniu. Często zdarza się, że bliscy dotknięci tragedią nie zgadzają się na oddanie organów ukochanej osoby. Nierzadko swoją decyzję odmowną tłumaczą wiarą. Dlatego dwa lata temu Episkopat Polski oficjalnie poparł inicjatywę „Nie zabierajmy swoich organów do Nieba. One potrzebne są na Ziemi”.

Odmowa rodziny skazuje potencjalnych biorców na dalsze czekanie, a czasem nawet na śmierć. A jak wynika z danych opublikowanych przez Poltransplant, sytuacja jest tragiczna. W kwietniu tego roku liczba oczekujących na przeszczep narządów sięgnęła 1951 osób. Najwięcej chorych zarejestrowanych w Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie czeka na przyjęcie nowej nerki - aż 1544 osób. Nowej wątroby potrzebuje natomiast 201 osób. Organy od zmarłych dawców są niezwykle ważne, ponieważ są przeszczepiane znacznie częściej niż od zdrowych. W tym roku wykonano już 326 przeszczepów od zmarłych pacjentów, w tym aż 238 oddało swoje nerki biorcom. Wynik ten nie zadowala transplantologów, którzy walczą o większą liczbę dawców i poparcie społeczeństwa dla ratowania innych poprzez oddanie własnych narządów.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej poparcie dla przeszczepów organów od zmarłych dawców jest niskie. Tylko ponad 1/3 Polaków w wieku 15 lat lub więcej zdecydowanie przekonanych jest, że przeszczepy to jedyna skuteczna metoda leczenia osób oczekujących na przeszczep serca lub wątroby. Zaledwie 4 proc. zajmuje zdecydowanie negatywne stanowisko w tej sprawie.

"Ta niezwykle szlachetna decyzja wyrażająca naszą zgodę na oddanie narządów po śmierci, które nikomu nie są potrzebne, pozwoli na uratowanie życia bardzo wielu ludziom" - zapewnia na stronie internetowej Unii, prof. Wojciech Rowiński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Ziemowicie, dawno Pan pytał, ale Panu odpowiem, bo dopiero teraz tutaj dotarłam. Nie znamy dnia ani godziny żadnego z możliwych zdarzeń. Nikt, kto podpisuje Oświadczenie Woli, czy w jakikolwiek inny sposób deklaruje swą zgodę na pobranie narządów po śmierci, nie liczy się z własnym nagłym, nieoczekiwanym zgonem na tę okoliczność. To jest zgoda "na wypadek"... Upraszcza procedury, na które w tych kwestiach nie ma czasu.
Od momentu wstąpienia do UE obowiązuje tzw. "zgoda domniemana". Wszystko na temat polskiego prawa o transplantologi i dużo więcej informacji na oficjalnej stronie Poltransplantu: http://www.poltransplant.org.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę bardzo mnie poprawic ,jezeli wypowiadam się nieslusznie.W szczytnej akcji "Powiedz Tak" nie chodzi chyba tylko o zakupienie za 5 złotych bransoletki.Moim zdaniem zanim powiem tak ,to musze byc gruntownie przebadany.Nie wystarczy posiadanie karty "mojej woli" jak np/pani Jolanta Kawasniewska/.Sądzę że na takiej karcie powinna znależc sie informacja ,czy w ogole nadaję sie do oddania narzadow.Ludzie umieraja nie wiedząc nawet, jakie maja jeszcze choroby lub byli ich nosicielami.Myslę ze transplantacja rządów po zmarlym /szczegolnie w wyniku wypadku/ musi odbyć sie tak szybko , że trudno powiedziec i stwierdzic jakie choroby przebywal lub miał dawca.Dlatego zanim sie zdecydujeny ,powinniśmy sie zbadac i to gruntownie.Zapisane to powinno zostac w owej karcie "mojej woli".Nie wiem czy mam racje?Narazie chcialem po prostu podzielic sie wątpliwościami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wszystko SUPER !! jestem oczywiście ZA !!!!! ale niestety bransoletek nie na w Rossmanie. a na mieście i nawet na Allegro pojawiły się ale ...po zupełnie innej cenie........kilkanaście razy więcej niż cena proponowana.Zawsze się znajdą hieny !!!!!!!!!!!!!Zawsze jakieś kanalie mogą ze szczytnego celu , zrobić ..... Gosia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.