Facebook Google+ Twitter

Powierzchnia Księżyca zmienia się znacznie szybciej niż przypuszczano

Kamera sondy Lunar Reconnaissance Orbiter sfotografowała już kilkakrotnie powierzchnię Księżyca. Dane przesłane przez sondę pozwoliły na zidentyfikowanie ponad 200 nowych kraterów i wniosek, że powierzchnia Księżyca zmienia się znacznie szybciej niż przypuszczano.

 / Fot. By Gregory H. Revera (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via WikSonda Lunar Reconnaissance Orbiter dostarcza informacji o naszym naturalnym satelicie od czerwca 2009 r. Dzięki niej możemy cieszyć się bardzo dokładnymi zdjęciami powierzchni Księżyca.

Dzięki wąskokątnej kamerze o mało romantycznej nazwie LROC NAC zespół zajmujący się sondą zidentyfikował ponad 200 nieznanych kraterów o średnicy mniejszej niż 5 kilometrów i kilka tysięcy "plam", które mogą być mniejszymi kraterami.

Okazuje się jednak, że powierzchnia Księżyca zmienia się co 81 tys. lat. W najnowszym numerze czasopisma "Nature" zamieszczono artykuł Emersona Speyerera i jego współpracowników, z którego wynika, że powierzchnia satelity przechodzi gruntowną zmianę znacznie szybciej niż przypuszczano - podaje phys.org.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.