Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23284 miejsce

Powierzchnia Księżyca zmienia się znacznie szybciej niż przypuszczano

Kamera sondy Lunar Reconnaissance Orbiter sfotografowała już kilkakrotnie powierzchnię Księżyca. Dane przesłane przez sondę pozwoliły na zidentyfikowanie ponad 200 nowych kraterów i wniosek, że powierzchnia Księżyca zmienia się znacznie szybciej niż przypuszczano.

 / Fot. By Gregory H. Revera (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via WikSonda Lunar Reconnaissance Orbiter dostarcza informacji o naszym naturalnym satelicie od czerwca 2009 r. Dzięki niej możemy cieszyć się bardzo dokładnymi zdjęciami powierzchni Księżyca.

Dzięki wąskokątnej kamerze o mało romantycznej nazwie LROC NAC zespół zajmujący się sondą zidentyfikował ponad 200 nieznanych kraterów o średnicy mniejszej niż 5 kilometrów i kilka tysięcy "plam", które mogą być mniejszymi kraterami.

Okazuje się jednak, że powierzchnia Księżyca zmienia się co 81 tys. lat. W najnowszym numerze czasopisma "Nature" zamieszczono artykuł Emersona Speyerera i jego współpracowników, z którego wynika, że powierzchnia satelity przechodzi gruntowną zmianę znacznie szybciej niż przypuszczano - podaje phys.org.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.