Facebook Google+ Twitter

Powierzchnia Plutona zmienia kolor

Naukowcy nie znają przyczyny szybkich zmian koloru powierzchni, jeszcze do niedawna ostatniej planety Układu Słonecznego.

 / Fot. WikipediaOstatnie obserwacje dokonane teleskopem Hubble'a ujawniły, że powierzchnia Plutona zaczęła zmieniać bardzo szybko kolor, zaś jego obszary pokryte azotowym lodem zmieniać kształt. Zdjęcia wyraźnie pokazują, że powierzchnia stała się obecnie o ok. 20-30 proc. bardziej czerwona niż w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Obszary lodowe, złożone z zestalonego azotu w niektórych rejonach zaczęły zanikać, a w innych ulegać rozszerzeniu, stając się jaśniejsze na półkuli północnej , a ciemniejąc na południowej.

Pluton, podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze w 2006 r., stracił status "pełnoprawnej" planety z powodu swoich niewielkich rozmiarów i został uznany za "planetę karłowatą". Ostatnie obserwacje wykazały, że powierzchnia jego zmienia się w stopniu większym niż jakiegokolwiek innego ciała w Układzie Słonecznym. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że ze względu na olbrzymie oddalenie od Słońca, pory roku na Plutonie trwają bardzo długo. Potrzebuje on bowiem ok. 248 lat, aby wykonać jedno okrążenie wokół gwiazdy macierzystej.

- Widok tych zmian, tak dużych i tak szybkich, jest nieco zaskakujący. Brak w tej sprawie jakiegokolwiek precedensu - oznajmił astronom Marc Buie z Southwest Research Institute w Boulder w stanie Kolorado. Dodał również, że w latach 1954-2000 Plutona fotografowano z Ziemi setki razy i nigdy nie zaobserwowano istotniejszych zmian w kolorze. Potem, mimo małych fluktuacji, stan jego powierzchni ustabilizował się ok. roku 2002. Co prawda większe zmiany zostały wykryte bezpośrednio po tym okresie, jednak naukowiec nie opublikował swojego odkrycia obawiając się, że mógł popełnić pomyłkę lub, że zawiodła aparatura teleskopu. Co dziwne, wykonane w tym samym czasie zdjęcia satelity Plutona - Charona, nie wykazały jednak żadnych odchyleń, więc Buie zdecydował się na ujawnienie wyników swych obserwacji.

Astronom wyjaśnił, że co prawda da się określić prawdopodobną przyczynę zmian, jednak szybkość postępowania tego procesu, pozostaje nadal zagadką. Na Plutonie znajduje się dużo metanu, który zawiera atomy węgla i wodoru. Wodór jest uwalniany przez strumienie zjonizowanych cząstek wysyłanych przez Słońce, tzw. wiatr słoneczny. Pozostaje węgiel, który nadaje otoczeniu czerwonawo czarny kolor. Naukowcy jednak nie potrafią wyjaśnić zaskakujących zmian w częstotliwości rozprzestrzeniania się obszaru pól azotowego lodu.

Źródło: http://www.nasa.gov/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

omówiona zmiana koloru Plutona przypomina mi drugą część Odysei Kosmicznej 2001 :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że poradzą sobie bez sondy. Spójrzmy na M.Kopernika, miał niewiele przyrządów, a czego dokonał:).
Możemy się nim szczycić na całym świecie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do 2012 nie ma szans na żadne badania, sonda New Horizons przeleci koło Plutona dopiero w 2015 roku ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do 2012 naukowcy zbadają przyczyny tego zjawiska i znów wszystko będzie jasne jak Słońce na niebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

2012 rok coraz bliżej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powinniśmy się bać?

Poza tym, zgadzam się, mógł się wkurzyć, że mu odebrano status planety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapewne to wpływ człowieka na układ słoneczny:)
był już jeden co wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odebrali mu status planety i się wkurzył ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.