Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19451 miejsce

Powieść liryczna - liryka w powieści

Książka Anny Janko "Dziewczyna z zapałkami" to kunsztownie napisane studium rozkładu małżeństwa z perspektywy kobiety. To zarazem przejmująca przestroga przed nierealizowaniem swoich marzeń i przedkładaniem tego, co bezpieczne, nad to, co ważne.

Okładka książki Anny Janko "Dziewczyna z zapałkami" / Fot. wydawca"Dziewczyna z zapałkami" to powieść niezwykle poetycka. To pierwsza pozycja prozatorska Anny Janko, która do tej pory zajmowała się pisaniem, ale liryki. I z tej właśnie zależności wynika największa zaleta tej książki. Mianowicie język. Kunsztowny, autoironiczny, doskonale trafiający w sedno, ale przy użyciu sformułowań i zabiegów, którymi na ogół proza się nie posługuje. Niektóre sformułowania wręcz zachwycają swoją dosadnością, krwistością.

Fabułę powieści można streścić w kilku zdaniach. Młoda, początkująca poetka o niewątpliwym, w dodatku dostrzeżonym już talencie, decyduje się na małżeństwo. W dodatku z człowiekiem nieodpowiednim, a przynajmniej budzącym zastrzeżenia. Ma zamiar zrealizować się w małżeństwie, lirykę odkładając na później. Tymczasem rodzenie kolejnych dzieci, zajmowanie się domem i pełnienie roli dość stereotypowej gospodyni domowej, zdaje się ją przerastać. Do tego dochodzi jeszcze nienawiść ze strony teściów, narastająca w momencie, gdy główna bohaterka, wraz z rodziną, jest zmuszona przeprowadzić się do ich domu. Narastają frustracje, niemożność pogodzenia się z losem, który sama sobie zgotowała. Piętrzą się kłótnie i nieporozumienia z mężem, który w pewnym momencie jest nazywany wrogiem. Rzeczywistość tłamsi bohaterkę, a niemoc którą odczuwa ona każdego dnia, zdaje się niebezpiecznie przypominać depresję.

Tytułowe zapałki to wspomnienia z młodości, naglące bohaterkę w tym okresie plany i marzenia, które teraz jedno po drugim odpala w myślach, pozwalając im gasnąć w popiołach nieudanego życia. Jedynym wybawieniem dla bohaterki pozostaje literatura, nie ta czytana, gdyż i ona staje się w którymś momencie wysiłkiem ponad miarę, ale twórczość. Pisanie pamiętnika, próby, często nieudolne, dokończenia wierszy z okresu wczesnej młodości. W końcu książka, stanowiąca rodzaj autoterapii, ucieczki od życia, które się nie udało, nie tak miało wyglądać. W ogóle pisarstwo i wątek „posiadania czegoś co jest tylko moje w małżeństwie” zdaje się być jedną z nielicznych, pozytywnych refleksji jakie przynosi „Dziewczyna z zapałkami”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo podobała mi się ta książka, rzeczywiście niezwykle poetycka. Ale nie rozumiem dlaczego jej zakończenie miałoby być niewiarygodne? Ja innego zakończenia sobie nie wyobrażałam, może dlatego że wierzę w ideały ;). Ale według mnie fajnie, że los do "dziewczyny z zapałkami" się w końcu uśmiechnął (5).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.