Facebook Google+ Twitter

Powinni wysłać GROM!

Wywiad działający w Afganistanie po raz kolejny pokazał, że jest beznadziejny!

Kolejny raz docierają do nas niepokojące wieści z Afganistanu. Reporterzy programu „Superwizjer” TVN przedstawili zajście z udziałem żołnierzy naszego kontyngentu. Doszło do niego 27 października 2010 roku. Tym razem nie chodzi o śmierć czy ostrzelanie naszych żołnierzy. Nie chodzi także o wypadek. Stało się to, co zdaniem wielu (w tym i moim), było kwestią czasu. Niejednokrotnie mówiono o błędach dowódców, które zdarzały się na misjach. Tym razem trzeba do tego dołożyć błędy wywiadu oraz kłótnie i zawiść na szczeblu Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Wrócę jednak do tego co wydarzyło się w Afganistanie podczas VII zmiany. Rebelianci porwali dwóch policjantów afgańskich, których przetrzymywali w miejscowości Saheb Khan (prowincja Ghazni). Oficerowie naszego wywiadu pokazali kolejny raz, że nie radzą sobie na misjach. Wiele sytuacji z udziałem ekip wywiadu jest co najmniej dziwnych i niejasnych. Trzeba zainteresować się tym, co zrobił nasz wywiad! Prawda jest jedna! Rozeznanie było marne i mogło mieć wpływ na fiasko akcji, a co za tym idzie doprowadziło do śmierci policjantów!

Jak to jest możliwe, że akcję odbicia zakładników z rąk rebeliantów przeprowadzili żołnierze z Lublińca. Znawcy wojskowości wiedzą, że to świetnie wyszkoleni żołnierze, bardzo dobrze wyposażeni. Nie są jednak specjalistami w dziedzinie odbijania zakładników z rąk terrorystów.
GROM - jedna z najlepszych jednostek na świecie, która szkolona jest do takich akcji została w bazie! Operatorzy GROM-u to elita świata w działaniach tego typu. Brali udział w akcjach odbijania zakładników z rąk terrorystów na całym świecie. Ich akcje kończyły się zawsze sukcesami. W Afganistanie przeprowadzili kilka podobnych misji odbicia , które zakończyły się uwolnieniem zakładników. Czy jest jakieś wytłumaczenie, dla czego do akcji wysłano 1 Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca?

Materiał pokazany w programie „Superwizjer” wskazuje na to, że tak. Dowództwo Wojsk Specjalnych – zdaniem wielu ekspertów (niepotrzebny twór w armii), doprowadziło do kłótni pomiędzy dowódcami jednostek specjalnych. Mówi się o tym, że GROM dostaje więcej kasy niż „Lubliniec”. Może zawiść wpłynęła na decyzję, że operatorzy Gromu pozostali w bazie?

Jasne jest, że tak, jak pod Nangar Khel popełniono błędy. Dowódca Polskiego Kontyngentu powinien wytłumaczyć się rzetelnie z tej sytuacji. Dlaczego akcja była totalną klapą i co doprowadziło do śmierci afgańskich policjantów? Nie obwiniajmy komandosów z Lublińca, bo wykonywali rozkazy i to nie ich wina. Prawdą jest jednak, że akcję powinni przeprowadzić operatorzy GROM-u.

Zadajmy pytanie szefom wywiadu! Czy ich ludzie fachowo przeprowadzili rozpoznanie przed akcją? Zapytajmy odpowiedzialnych za misję! Kto popełnił błąd wysyłając do odbicia zakładników oddział wyszkolony do innych zadań i kto jest odpowiedzialny za niepowodzenie akcji? Mam nadzieję, że tym razem nie będzie wielkiej bezsensownej afery oraz aresztowań zwykłych żołnierzy, którzy otrzymali rozkaz i starali się go jak najlepiej wykonać!
Mam także nadzieję, że odpowiedzialni za tą decyzję w Afganistanie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Może wreszcie Pan Minister Klich zrobi porządek w swoim resorcie!
Bo moje zdanie jest takie „Jaki pan taki kram!”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 07.01.2011 09:59

Tiaa , teraz to tylko Maciarewicz winien .Klich jest winien tego że wojsko stało sie organizacją skautowską .Niekompetencja sztabowców - wręcz głupota bezpośrednich d-ców tam na miejscu w Afganistanie -mówił o tym gen Petelicki i gen Skrzypczyk. WSI trza było rozwalić już dawno ,bo to było państwo w państwie ,przez nikogo nie kontrolowane .Dobrze zrobił Maciarewicz szczerze mu gratuluje. A nasi okopali sie w okopach i ciężko z nich wyłażą, na akcje - to słowa niższej rangi oficerów amerykańskich .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tak dawno posumowali naszą misję amerykanie.
Naprawdę nie wiem czego można się spodziewać po armii polskiej. Czyż nie jest wykładnikiem tego co się dzieje w kraju?
link
Nie jest to też do końca sprawa Klicha. To sprawa systemu i opacznie postrzeganej racji stanu i strategii.
Polska kaput :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

A my mamy wywiad? Po "akcji" Macierewicza tylko dureń by ryzykował współpracę z naszym wywiadem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Oficerowie naszego wywiadu pokazali kolejny raz, że nie radzą sobie na misjach."

Czy aby to jest ta kadra zatrudniona przez Maciarewicza, po rozwaleniu starych, postsowieckich struktur?
Ja tylko pytam, bo mi się tak coś o uszy obiło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fakt, tylko JW 2305 mogła taką akcję przeprowadzić z b. dużym prawdopodobieństwem sukcesu!! Ale cóż: kolesiostwo, ambicjonerstwo (tu-chore), poczucie bezkarności. Jak w PRL'u. To tylko potwierdza tezy zawarte w raporcie Macierewicza. (Czytałem, więc tak twierdzę)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.