Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1680 miejsce

Powitanie Astronomiczego Lata

Zaledwie godziny dzielą nas od Astronomicznego Lata! W tym roku jego początek oficjalnie nastąpi 21 czerwca o godz. 18:37. Nie należy mylić lata astronomicznego z kalendarzowym (!).

Chabry i kłosy / Fot. J.E.Lampert Początek kalendarzowego lata zawsze przypada 22 czerwca niezależnie od położenia Słońca względem Ziemi. Lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego i trwa aż do równonocy jesiennej do 23 września. W trakcie trwania lata astronomicznego, pora dnia jest dłuższa od pory nocnej (noc z 21/22 czerwca jest najkrótszą w roku), jednak z każdym dniem czas nocy staje się dłuższy, dnia zaś coraz krótszy.

Reakcje organizmów żywych na zjawisko przesilenia


Początek zjawiska okazuje się być nieobojętnym na organizmy żywe. Pracownicy służb medycznych rokrocznie zauważają w tym czasie wzmożoną nerwowość u pacjentów. Osoby nadwrażliwe zazwyczaj skarżą się na bóle głowy. Być może ma to związek nie tyle z samym zjawiskiem astronomicznym, co z okresem nadchodzących burz, niemniej reakcje zaobserwowano wielokrotnie.

Pogańska tradycja


Rytualne tańce i skoki przez ogień oraz obmywanie się w nurcie rzeki podczas ceremonii sobótkowych, jakie praktykowano w przeszłości, prawdopodobnie miały na celu przywrócenie równowagi energetycznej w organizmie, zaś dym spalanych ziół okadzał uczestników ceremonii i wprowadzał w odpowiedni trans.
Ogień rozpalany na specjalnie wybranym do tego celu drewnie, prawdopodobnie pełnił rolę energetyzatora. Zgodnie z tradycją, drewno użyte do rozpalenia świętego ognia nie mogło być obumarłe. Wierzono bowiem, że w połamanych suchych gałązkach (których pełno w lesie), zamieszkuje śmierć.
Obrządki związane ze świętem Kupały miały na celu zapewnienie zdrowia, szczęścia i płodności. Dziś sobótkowe tradycje są już tylko zabawą.

Powitanie lata obecnie


W wielu miastach organizuje się festyny, koncerty i różnego rodzaju imprezy związane z powitaniem lata ale nie ma to nic wspólnego z praktykowanymi przed laty obrzędami naszych przodków.


Źródła:

http://www.astronomia24.com/news.php

https://pl.wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.