Facebook Google+ Twitter

Powitanie z klangorem żurawi

Już są! Całkiem prawdziwe! Twórcy klangorowych poematów polnych i łąkowych. Do mazurskiego Popowa Salęckiego zawitały dziś żurawie!

Szarym majestatem obleczone, szykują się do godów, które odbędą się tuż za moją łąką, po drugiej stronie wąskotorówki. Na górce. Znów, jak rok temu, obserwować będziemy to cudne widowisko! Żurawie. Głośne i z łopotem przemierzające błękit.

Przyleciały do nas, do Popowa Salęckiego dziś około dziesiątej. Akurat spojrzałam przez okno na północno-wschodnią stronę, na pola, które teraz tylko szaro - białe, ale wkrótce zarosną lucerną i kwiatami. Patrzę, a nad tym polem, nad niewielką górką, łopoczą dwa piękne ptaki. Nasze żurawie! Wracają co roku! Tak się ucieszyłam, że zaraz zadzwoniłam do wszystkich moich bliskich i sąsiadów, z radosną nowiną, że nasze żurawie już są i że już wiosna za progiem. No bo skoro kot ma wiosenną szatę, jedna moja suczka też już zrzuciła zimowe futerko, a teraz jeszcze te żurawie.... To musi być wiosna!

Jakaż radość była mojej sąsiadki, Ani. Czym prędzej pobiegła w pola ze swoim psem Dodem i kotem Tośkiem, ja zabrałam swoje suczki i kota Dyzia i hajda, na te gliniaste grudy, witać przybyszów! Ładny komitet powitalny, nie ma co!

Nasze Popowo Salęckie to obszar lęgowy żurawia, miejsce specjalnie chronione. Wkrótce zlecą się następne i dopiero będziemy mieli żurawie spektakle! A potem dołączą bociany, które pod moim domem wyjadają wiosną i latem łąkowe skarby - pasą się swojsko, niczym krowy na pastwiskach. I znów pod okna będą podchodzić sarny i zające, i my w tym wszystkim zachwyceni przyrodą i wiosną.

Ech, życie na dwa psy i kota, na obrzeżach mazurskiej wsi, pomiędzy łąkami, drogą po dawnej kolejce wąskotorowej i przedwojennym stawem, może być doprawdy zajmujące!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Świetny materiał, a gdyby tak jeszcze parę żurawich kadrów...pozdrawiam, no i gwiazdki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasiu, widziałam je wczoraj, wracając z Warszawy. Ogromne ilości. Radosny widok. :)
W Lubuskiem były już w lutym - http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100225/POWIAT08/518178963

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.