Facebook Google+ Twitter

Powodem konfliktów w Gruzji bariera językowa?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-24 10:23

Ludność na Kaukazie mówi ponad czterdziestoma - często niespokrewnionymi ze sobą językami. Według językoznawców wypowiadających się dla dziennika "New York Times", trudności w komunikacji mogą być jednym z powodów odwiecznych napięć w regionie.

Jak czytamy na stronach NYT - tylko w Papui Nowej Gwinei i niektórych rejonach puszczy amazońskiej na tak małym obszarze występuje tak wiele języków. Ludność Osetii mówi językiem spokrewnionym z farsi - czyli perskim. Natomiast część lingwistów uważa, że gruziński - należący wprawdzie do grupy języków południowo-kaukaskich - może mieć wspólne korzenie z językiem Basków.

Zdaniem naukowców z uniwersytetu Columbia, mimo, że języki występujące na Kaukazie należą do 3 głównych grup, to nie są blisko spokrewnione z innymi językami występującymi na świecie. Wojna na początku lat 90. doprowadziła do jeszcze większych podziałów w regionie. Młodzi Gruzini przestali uczyć się rosyjskiego, który w czasach zimnej wojny był tam obowiązkowy a młodzi Osetyjczycy nie chcą używać gruzińskiego. Naukowcy podkreślają, że od upadku Związku Radzieckiego rozłam i niechęć do nauki języka sąsiadów narastała.

Niechęć mieszkańców regionu do nauki języka sąsiadów łączy się także z trudnościami, jakie napotykają językoznawcy badający te niewielkie grupy językowe. Jak czytamy na łamach "New York Times", badania naukowe spotykają często z nieufnością, a sami naukowcy boją się, że ich prace mogą zostać wykorzystane do celów politycznych. Rozmówcy NYT dodają, że obecnie władze zwaśnionych regionów porozumiewają się głównie z pomocą tłumaczy, mimo, że często się rozumieją. Jednak wzajemna niechęć bierze górę nad potrzebą bezpośredniej komunikacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.