Facebook Google+ Twitter

Powódź powstrzyma wybory?

Polska wciąż walczy z powodzią, przybywa osób odciętych od świata, kolejne miejscowości i dzielnice są ewakuowane. Może to oznaczać konieczność przełożenia terminu wyborów, ponieważ już dziś niektóre gminy nie są w stanie zapewnić mieszkańcom dostępu do głosowania.

Mieszkańcy gminy Gorzyce znowu muszą uciekać z domów w związku z drugą w ostatnich dniach falą powodziową / Fot. PAP/Darek DelmanowiczZgodnie z polskim prawem, głosowanie w wyborach prezydenckich musi objąć każdą gminę. Jeśli z jakiego powodu któraś zostanie wykluczona, całe wybory powinny zostać przesunięte na dalszy termin.

Jak podaje serwis Dziennik.pl, już teraz kilkanaście gmin (np. podkarpackie Gorzyce) nie jest w stanie zapewnić mieszkańcom dostępu do głosowania. Jest mało prawdopodobne, aby władze w krótkim czasie, jaki pozostał do wyborów, zdążyły zorganizować sprzęt do przewozu ludzi do lokali wyborczych oraz akcję informacyjną.

Zdaniem niektórych ekspertów, premier powinien ogłosić stan klęski żywiołowej.

Na podstawie: www.dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dajcie ludziom szansę zagłosować!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Kaczynski-stan-kleski-zywiolowej-niepotrzebny,wid,12336795,wiadomosc.html?ticaid=1a4f8
"Prezes Prawa i Sprawiedliwości, kandydat na prezydenta Jarosław Kaczyński powiedział na Podkarpaciu, że na razie nie ma potrzeby wprowadzania stanu klęski żywiołowej w Polsce."

Nikomu nie jest na reke wprowadzenie stanu klęski, poniewaz przedłużałoby to urzedowanie marszałka Komorowskiego. A poza tym, to nie jest wyłącznie sprawa przesunięcia terminu wyborów. Wiąże sie to z czasowym ograniczeniem pewnych wolnosci obywatelskich i nie sądzę aby w razie zastosowania przepisów o stanie nadzwyczajnym obywatele zniesli to bez szemrania.
I tak żle i tak niedobrze.

http://www.prezydent.pl/nasz-kraj/konstytucja-rp/xi-stany-nadzwyczajne/
Rozdział XI - Stany nadzwyczajne
Art. 228.
1. W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.
2. Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości.
3. Zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres, w jakim mogą zostać ograniczone wolności i prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych, określa ustawa.
4. Ustawa może określić podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.
5. Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.
6. W czasie stanu nadzwyczajnego nie mogą być zmienione: Konstytucja, ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz ustawy o stanach nadzwyczajnych.
7. W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny.

Art. 232.
W celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ma być artykuł wydawcy? Czy może komunikat? Tak ważny temat skwitowany banalnymi słowami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mało się mówi o przesunięciu terminu wyborów. Pewnie uruchomione będą wszelkie możliwe moce, aby dowieźć ludzi do lokalu wyborczego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chodzi o zdanie tej czy innej strony, a o kwestie prawne związane z organizacją wyborów. Wygląda na to, że jeśli jakaś gmina zostanie odcięta - głosowanie będzie nieważne.

Co do PiS - nie wiem, jak elektorat, natomiast sama opozycja nawołuje co i raz do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, co oznaczałoby przesunięcie terminu wyborów.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie sądzę żeby miało to wpływ na termin wyborów.
Tereny zalane to w większości mocny elektorat PiS a jakoś nie słychać wyraźnych nawoływań do przesunięcia wyborów z tamtej strony.
Podejrzewam że kandydat już zmęczony ukrywaniem prawdziwego oblicza w przedłużonym okresie wyborczym mógłby chlapnąć coś tak od siebie i zepsuć pracę całego sztabu wyborczego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no ja myślę ze to byłaby doskonała decyzja, tak trzeba...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.