Facebook Google+ Twitter

Powódź w Lubuskiem: najtrudniejsze chwile minęły

Systematycznie opada poziom wód w rzekach, ale nie ustają zmagania ze skutkami powodzi. Przewidywana jest fala wezbraniowa. Rozlana woda stoi. Nadal są lokalne utrudnienia w ruchu pojazdów.

Poranny komunikat powodziowy burmistrza Gubina nieco uspokoił mieszkańców. Odnotowano  / Fot. .opad wody na Nysie Łużyckiej. Poziom wody na godz. 9.30 kształtował się na 525 cm. Nie doszło więc do ostatecznego zamknięcia mostu granicznego. W miejscowej rzeczce Lubrza również woda opada. Wolno przywraca się ruch samochodowy na zalanych dotąd ulicach. Systematycznie wypompowywana jest woda z podtopionych budynków i piwnic. Trwają podłączenia prądu.

Burmistrz Bartłomiej Bartczak uważa, że miasto najgorsze ma za sobą. Jednocześnie jest przygnębiająca wiadomość: już teraz można powiedzieć, że straty będą wyższe, niż miało to miejsce przy sierpniowej powodzi. Woda zalała większy teren miasta, niż poprzednio. Do tego rachunku należy wliczyć ponowne koszty tych wszystkich obiektów, które po raz drugi znalazły się pod wodą, a były już odremontowane. Woda więc powtórnie wkroczyła do Zespołu Szkół Ogólnokształcących czy zniszczyła Wyspę Teatralną: z wodą pomknęła granitowa kostka i ozdobne rośliny.

Takiej wody nikt się tu nie spodziewał. Mieszkańców ponadto zaskoczyła Lubrza. Rzeczka ta, dotąd tak nie „szalała”.

Od poniedziałku dla właścicieli budynków jednorodzinnych wydawany będzie środek do dezynfekcji zalanych pomieszczeń. W innych budynkach dezynfekcję wykonają zarządcy.

Także od poniedziałku tutejszy ośrodek pomocy społecznej będzie wydawał osobom poszkodowanym przez powódź wnioski o przyznanie zasiłku celowego do 6 tys. zł. Jest zastrzeżenie: zasiłek mogą otrzymać te osoby, którym mieszkania i piwnice ucierpiały w wyniku powodzi pod warunkiem, że w piwnicach znajdowały się piece centralnego ogrzewania lub opał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.