Facebook Google+ Twitter

Powodzianie wnoszą zbiorowy pozew przeciwko Skarbowi Państwa

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-06-25 07:37

Powodzianie z Sandomierza, Tarnobrzega, Gorzyc i innych miejscowości zdecydowali się złożyć pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Będą domagać się odszkodowań adekwatnych do poniesionych strat. Do inicjatywy chce się przyłączyć wiele osób, które na własnej skórze odczuły skutki powodzi.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Powódź_w_Europie_Środkowej_(2010) / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Powódź_w_Europie_Środkowej_(2010) Powodzianie z Sandomierza, Tarnobrzega, Gorzyc i innych miejscowości zdecydowali się złożyć pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Będą domagać się odszkodowań!

Inicjatorem pozwu jest Zbigniew Rusak, przedsiębiorca z Sandomierza. Uważa (w czym popierają go inni powodzianie), że państwo nie dopełniło obowiązków związanych z ochroną przeciwpowodziową, a zwłaszcza z budową wałów i zbiorników retencyjnych. Powołuje się na unijną dyrektywę z 2007 roku o zapobieganiu powodziom, której Polska do chwili obecnej nie wdrożyła.

Pozew przygotowuje jedna z krakowskich kancelarii prawnych. Powodzianie będą domagać się od skarbu państwa "prawdziwych" odszkodowań, które pomogą im się odbudować. Żądają także zabezpieczenia wałów, aby po raz kolejny - gdy przyjdzie powódź - nie stracić dorobku.

Przypomnę, że obydwie fale powodziowe poczyniły wiele szkód w województwie świętokrzyskim. W nocy z 18 na 19 maja Wisła zalała prawobrzeżną część Sandomierza. Fala przedostała się przez wyrwy w wale w Koćmierzowie. Zarządzono ewakuację 1/5 części miasta. 4 czerwca ewakuowano 2 tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części Sandomierza. Wówczas woda przedostała się przez wyrwę w wale przeciwpowodziowym przy rzece Trześniówka. W Koćmierzowie pękł wał przeciwpowodziowy na Wiśle, w wyniku czego woda wlała się do Sandomierza i Tarnobrzegu. Uszkodzony też został wał na Wiśle w miejscowości Rybitwy (gmina Połaniec).

5 czerwca pękła opaska na tymczasowym wale w Sandomierzu. Z 6 na 7 czerwca na odcinku 200 m. przerwany został wał na Wiśle w Winiarach i 20-metrowy odcinek wału na Opatówce Szczytnikach zalewając z dwóch stron ponad 1/3 powierzchni gminy Dwikozy. Ewakuowano wówczas ponad 3 tys. mieszkańców. 8 czerwca przerwany został wał w Ostrowie w gminie Tarłów zalewając okoliczne miejscowości (Ciszyca, Ciszyca Przewozowa, Ciszyca Dolna, Ostrów, Ostrowia i Leśne Chałupy). 9 czerwca powiększyło się rozlewisko w gminie Osiek w powiecie staszowskim, zalewając nowe obszary gminy.

W trakcie powodzi na tym terenie zginęły 3 osoby.

Źródło: Wikipedia i Echo Dnia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Pozew
  • Pozew
  • 20.09.2010 15:14

Informacja o pozwie: http://www.pozewsand...z.neostrada.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa jestem, co z tego wyjdzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Państwo Tuska świadomie naraziło tych ludzi i ich mienie rezygnując przed dwoma laty z projektów przeciwpowodziowych. Proponuję nie obciążać podatników kosztami zaniechań tylko partię, która rządzi.
Artykuł sprzed dwóch lat:
rp.pl/artykul/5,90126.html

Ubezpieczenie nic nie zmienia. <b>Jak ktoś miał ubezpieczenie był tak samo zalany jak nieubezpieczony<b>.

Płacimy podatki i oczekujemy w zamian sprawnie funkcjonującego mechanizmu administracyjnego. Jeśli aktualna koalicja nie jest w stanie go stworzyć to ją zmieńmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.06.2010 15:20

Ratomirze, nie masz racji, gdyż w tym przypadku ma zastosowanie Art. 26 par 2 Kodeksu Karnego. Także nie osiągną mieszkańcy nic. Poza tym sprawa powodzi jest sprawą rozwojową i winnych jest wielu, począwszy od władz lokalnych itd. Poza tym, nasza kochana władza zapomniała wywiązać się z zadań postawionych przez UE, co nas automatycznie dyskwalifikuje w przypadku pomocy unijnej dla kraju dotkniętego powodzią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie mogli się chociaż trochę ubezpieczyć? Ja pozwałbym też (a może przede wszystkim) tych, którzy wydali pozwolenie na budowę domów na terenach zalewowych./5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

wygląda na to, że Polska dorasta do demokracji : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja się wcale nie dziwię
link
Bo czyja jest woda w rzece?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uzasadniony pozew powinni złożyć ci, których zalało po wysadzeniu wału, który to wysadzono dla ratowania innego terenu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.