Facebook Google+ Twitter

"Powodzięta" - pokaz filmu o ewakuacji schroniska w Krakowie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-07-21 12:43

Fundacja Czarna Owca Pana Kota zaprasza na premierę filmu „Powodzięta” poświęconego osobom, które w dniach powodzi majowej w 2010 roku wiedząc, że krakowskie schronisko jest zagrożone zdecydowały się wziąć zwierzę do swego domu.

plakat filmu Powodzięta / Fot. Fundacja Czarna Owca Pana KotaPokaz filmu odbędzie się w Kinie Agrafka (Kraków, ul. Krowoderska 8), 27 lipca 2011 roku, w środę, o godz. 18.00.

Film opowiada historię ewakuacji Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt podczas zeszłorocznej powodzi w Krakowie. Opowiada również historię ‘prywatną’ 15 zwierząt wziętych wtedy ze schroniska, które znalazły stały dom u wydawałoby się tymczasowych opiekunów. „Powodzięta” to także obraz ludzi, którzy niejednokrotnie nie zamierzali zatrzymać zwierząt na stałe, ale poznawszy je nie mogli wyobrazić sobie zwrócenia ich komukolwiek.

Akcja ewakuacji, która wydawała się beznadziejna – nie wyznaczono bowiem miejsc, gdzie zwierzęta (około 600 psów i ponad 100 kotów) mogły zostać przewiezione – potoczyła się zaskakująco szybko. Dzięki zaangażowaniu kierownictwa, pracowników i wolontariuszy schroniska, dzięki pomocy zaprzyjaźnionych z nimi instytucji oraz w wyniku spontanicznej reakcji osób i firm prywatnych wszystkie zwierzaki w ciągu zaledwie kilku godzin znalazły bezpieczne schronienie.

Film próbuje odtworzyć klimat tamtych dni oraz przedstawić tło zaskakującej mobilizacji społecznej mieszkańców Krakowa, pragnących ocalić zagrożone zwierzęta.
Dlaczego tyle osób zdecydowało się pomóc mieszkańcom schroniska? Czy łatwiej im było się zaangażować, gdy zrozumieli analogię między losem zwierząt i ludzi (powodziąt i powodzian)?
Czy między nimi i zwierzętami nawiązały się więzi emocjonalne? Jak obecnie, ponad rok później, wygląda sytuacja w schronisku?

Powódź, która pozbawiła tylu ludzi dachu nad głową i pochłonęła tyle ofiar wśród zwierząt gospodarskich oraz wolnożyjących (np. na krakowskich ogródkach działkowych) przyniosła jeden pozytywny efekt. Po raz pierwszy „wyadoptowano” ze schroniska większość jego podopiecznych, zaś sama instytucja zaistniała w świadomości Krakowian.

Po pokazie zapraszamy do dyskusji z autorkami filmu oraz uczestniczącymi w filmie osobami.
Serdecznie zapraszamy!

Fundacja Czarna Owca Pana Kota dziękuje TVP Kraków za możliwość wykorzystania w filmie materiałów z archiwum TVP Kraków. Patronat medialny: Magazyn Kocie Sprawy, portal Animalpedia.pl, Radio Pryzmat. Film został realizowany dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach programu Bank Ambitnej Młodzieży.
Informacja została pierwotnie opublikowana na stronie Fundacji: www.czarnaowca.org.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.