Facebook Google+ Twitter

"Powołanie komisji do spraw nacisków było zgodne z konstytucją"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-26 21:47

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że powołanie sejmowej komisji śledczej do spraw nacisków było zgodne z konstytucją. Sprzeczne z ustawą zasadniczą były natomiast niektóre punkty uchwały Sejmu, powołującej komisję.

Oznacza to, że komisja może dalej działać. Ma jednak obowiązek badania tylko i wyłącznie spraw związanych z wywieraniem nielegalnych nacisków na organa władzy.

Nie może się zajmować sprawami dotyczącymi niszczenia dokumentów, uzyskiwania nielegalnych korzyści i ujawnienia tajemnicy państwowej. Nie może też ujawniać na przykład politycznych skutków nacisków czy też tajemnic śledztw. Sędzia Trybunału Andrzej Rzepliński powiedział uzasadniając werdykt, że gdyby komisja zebrała materiały dotyczące złamania tajemnicy państwowej lub uzyskania korzyści politycznych z nacisków, to powinna je usunąć z akt sprawy.

Po wyroku Trybunału, Sejm nie ma obowiązku uchwalania nowelizacji uchwały. Jest tak, ponieważ wyrok jasno określił, że komisja ma obowiązek badania tylko i wyłącznie spraw związanych z wywieraniem nielegalnych nacisków na organa władzy. Jeżeli posłowie uznają to za wystarczające, to nie muszą zmieniać uchwały. Jeśli jednak Sejm będzie zainteresowany wyjaśnieniem na przykład sprawy nielegalnych przecieków, to będzie musiał powołać zupełnie inną komisję śledczą.

Uchwałę powołującą komisję zaskarżył do Trybunału klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem posłów PiS, zakres pracy komisji był zbyt szeroki. W swoim wniosku powoływali się na podobny wyrok Trybunału w sprawie tak PiS, PO, Trybunał Konstytucyjny,zwanej komisji bankowej, działającej w poprzedniej kadencji Sejmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.