Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5972 miejsce

Powolny obchód miasta czyli Monachium w stylu POM

Wycieczki w zorganizowanej grupie i z przewodnikiem pozwalają poznać zabytki i historię. Ja preferuję poznawanie atmosfery i klimatu miejsca, dlatego właśnie gustuję w "powolnym obchodzie miasta".

2012.08.28 Dzień drugi
Wczoraj po przylocie na lotnisko (podobno niedawno wygrało nagrodę na najlepsze lotnisko w Europie) bez problemu znalazłem stację metra i pojechałem w stronę hotelu. Sam hotel też udało się znaleźć bez trudu. Wieczorem jeszcze tylko piwo na dobranoc (w końcu jestem w stolicy Bawarii, która właśnie się szykuje na Oktoberfest), spacer po okolicy i należało odpocząć.

Nowy Ratusz / Fot. Krzysztof KontekDzisiaj rano po śniadaniu (szwedzki stół, bardzo obfity i duży wybór) pojechałem metrem do centrum - Marienplatz i zacząłem zwiedzanie.
Monachium to bardzo ładne miasto. Prześliczna architektura, monumentalne barokowe kościoły, wspaniałe parki, a do tego piękna pogoda. Byłem w Egipskim Muzeum i muszę przyznać, że to była pomyłka - całe "muzeum" to raptem cztery sale, a w każdej po kilka eksponatów. No cóż, British Museum to na pewno nie jest, a do tego płatne (5 euro). Za to teraz siedzę sobie w pięknym parku Hofgarten i jest super - pięknie, cicho i spokojnie.

Park Angielski, chyba największy park w Monachium. Wybrałem się tutaj zobaczyć chińską wieżę i przy niej słynny ogródek piwny. Na razie idę i idę, i idę. Ale jest bardzo ciekawie. Przez park płynie sieć małych rzeczek, nad którymi ludzie urządzają sobie plaże. W samym środku parku w centrum miasta rozłożyli się nudyści, na których tutaj nikt nie zwraca uwagi (może dlatego, że nudyści ci są zdecydowanie przeterminowani?)

Chińska Wieża w Angielskim Parku / Fot. Krzysztof KontekSiedzę pod chińską wieżą w angielskim parku w stolicy Bawarii (co za międzynarodowość) i pije piwo. Miało być tylko piwo, ale pod wpływem zapachu skusiłem się też na niemiecką kiełbaskę z frytkami i sosem chili. Bardzo smaczne. Piwo naprawdę super. Kufle olbrzymie (1 l) i wydają je za kaucją (1 euro). Nie jestem pewien czy jeśli nie oddam kufla i nie odbiorę kaucji to będzie się liczyć jako zakup kufla, czy jako jego kradzież? Na szczęście kufel jest duży i ciężki, więc moje wątpliwości moralne zostaną rozwiane moim lenistwem. Pogoda ciągle super, słonecznie i bezchmurnie, lekki orzeźwiający wietrzyk.

2012.08.29 Dzień trzeci
Dzisiaj mam postanowienie mówić po niemiecku tak jak potrafię. Mam wielką pokusę mówić po angielsku, bo wszyscy go znają, ale w ten sposób niczego się nie nauczę. Mam przeczucie, że będzie to małomówny dzień. Na razie udało mi się zamówić piwo w pubie, zrozumieć ile mam zapłacić i zapytać czy mają tutaj internet. Niestety nie mają. Zresztą zgodnie z moimi wcześniejszymi obserwacjami z publicznie dostępnym internetem nie jest w Niemczech najlepiej. W Polsce większe miasta dbają, by choć w centrum było miejsce z dostępem do internetu. Tu tego nie ma, a nawet większość pubów i restauracji nie widzi potrzeby instalowania takiego wynalazku dla swoich klientów. No, ale mimo wszystko udaje mi się połączyć co jakiś czas, a więc nie jest źle.

Jestem w Deutsches Museum. Według mojego przewodnika po Monachium to największe na świecie muzeum techniki. Nie robi aż takiego wrażenia, chociaż jest wiele ciekawych eksponatów. Właśnie przed chwilą zwiedzałem ekspozycję poświęconą historii komputerów. Naprawdę fajne zabytki. Jakoś urzekły mnie mechaniczne kalkulatory. Te skomplikowane maszyny liczące miały w sobie dużo czaru. Ich wygląd i obsługa do dziś ma w sobie coś z tajemniczego innego świata. Ten dział jest godzien polecenia i zobaczenia. Bardzo ciekawy jest też dział poświęcony szkłu. Można tam nawet na żywo zobaczyć jak się robi ze szkła różne śmieszne rzeczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Widziałem kiedyś taką opinię n/t twórczości artystycznej Dudy-Gracza. Była krótka i trafna. Brzmiała mianowicie tak: GRAJ DUDO, GRAJ !
Chciałoby się PER ANALOGIAM coś tak Miłemu Autorowi tu wpisać.
Ujmę to prozą - CZEKAMY NA KOLEJNE TAK CIEKAWE I ILUSTROWANE RELACJE
W tym roku już nie zdążę tam pojechać a chciałbym :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.