Facebook Google+ Twitter

Powraca Kino Teatralne!

Dobra wiadomość dla miłośników filmu i teatru. Po niemal dwumiesięcznej przerwie do programu Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu powraca Kino Teatralne. W lutym tematem przewodnim będzie twórczość Lecha Raczaka.

Plac Wolności / Fot. Tomasz AugustynJuż we wtorek, 19 lutego w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu zagości ponownie Kino Teatralne. Znany i lubiany cykl, w ramach którego pokazywane są filmy dotyczące ważnych zjawisk z dziedziny teatru, tańca oraz poszukiwań kulturowych, powraca po niemal dwumiesięcznej przerwie. Prezentacje kina wiążą się zazwyczaj z aktualnymi wydarzeniami odbywającymi w Instytucie, a latem przybierają wyjątkową formę Kina w Przejściu – seanse odbywają się na świeżym powietrzu w Przejściu Żelaźniczym. W ubiegłym roku wrocławska publiczność miała okazję zobaczyć m.in. cykl poświęcony Sashy Waltz, filmy dokumentalne Krzysztofa Kieślowskiego czy fragmenty przedstawień Piny Bausch. Jesienią Kino Teatralne zmieniło się w Kino Mistrzów, w którym prezentowane były obrazy poświęcone wielkim reżyserom, którzy odwiedzili Wrocław w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”.

W lutym tematem przewodnim Kina Teatralnego będzie twórczość Lecha Raczaka - współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, aktora, reżysera i wieloletniego dyrektora festiwalu Malta. Raczak zapoczątkował w Polsce okres teatralnej kontestacji – artystyczny protest przeciw nadużyciom władzy, skostniałym strukturom społecznym i stereotypowi w sztuce. Stworzył także wyrazisty i z czasem naśladowany język teatralny oparty na ekspresyjnych i emocjonalnych działaniach aktorskich. Reżyser w swojej pracy kładł nacisk na bliski kontakt między widzami i aktorami, którzy posługiwali się metaforami i skrajnościami uczuć przy opisie aktualnych problemów społecznych.

We wtorek (19 lutego) o godz. 18.00, w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego zostaną pokazane dokumenty – „Lecha Raczaka gry z czasem” oraz fragmenty „Orbis Tertius”. Pierwszy z nich pokazuje zawodowy życiorys twórcy jednego z najważniejszych zespołów teatralnych polskiego ruchu alternatywnego. Głównym założeniem filmu było podsumowanie dotychczasowej działalności artysty. Obraz jest próbą przybliżenia widzom jego myślenia o sztuce, historii i teraźniejszości. Drugi film prezentowany we wtorek pokazuje pracę międzynarodowego zespołu aktorskiego nad pierwszym spektaklem Lecha Raczaka po rozstaniu z Teatrem Ósmego Dnia.

Natomiast w środę (20 lutego) zostanie zaprezentowana rejestracja spektaklu „Plac Wolności” zarejestrowana w 2007 roku w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W przedstawieniu inspirowanym powieścią Antonia Tabucchiego „Piazza Italia”, w postaci zręcznych metafor przewija się ponad sto lat historii. W wydarzenia dwóch wojen i powiązane z nimi wymordowanie Żydów, stalinizm, międzywojenne konflikty, zostają wplecione indywidualne historie. Opowieść kończy się w czasach obecnych – na placu, który nazwano „Placem Wolności”.

Cykl poświęcony artyście zakończy spotkanie „Szaleństwo i metoda. Teatr Lecha Raczaka”, podczas którego zaprezentowane zostaną trzy tomy jego „Pism teatralnych”. Znajdziemy w nich m.in. autorskie scenariusze spektakli, postzapisy legendarnych przedstawień Teatru Ósmego Dnia oraz niepublikowane wcześniej teksty reżysera. W spotkaniu, które odbędzie się w czwartek, 21 lutego o godzinie 18.00, udział wezmą Lech Raczak, Juliusz Tyszka, Katarzyna Knychalska oraz Jarosław Fret.
Pokazy filmowe odbędą się we wtorek i środę (19 i 20 lutego) o godz. 18.00, zaś spotkanie z Lechem Raczakiem w czwartek (21 lutego) o 18.00. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego. Wstęp wolny. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.