Facebook Google+ Twitter

Powrót do Nord Stream

Czyżby rządowi polskiemu zależało na zakorkowaniu Świnoujścia i Szczecina? Coś takiego nie mieści mi się w głowie.

W "Głosie Szczecińskim" przeczytałem dwa artykuły dotyczące Gazociągu Północnego. Pierwszy ukazał się 22 stycznia 2010 r. (1). Drugi 17 lutego 2010 r. (2).

(1) "Zaremba ponagla Sikorskiego w sprawie gazociągu"

"Szanowny Panie Ministrze,
Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o podjęcie pilnej interwencji, której adresatem miałby być rząd niemiecki, a w szczególności Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki."

(2) "Gazociąg Północny. Chcemy zakopać wielką rurę"

„Polacy coraz ostrzej protestują przeciwko rurze na dnie Bałtyku. Inwestor, spółka Nord Stream nie zakopie rury na przecięciu szlaków żeglugowych, jednostki o największym zanurzeniu nie dopłyną do portu w Świnoujściu.”

Świnoujście i Szczecin zostaną przytkane?

Politycy PiS zabiegają o wstrzymanie budowy. Co, nawet w moim odczuciu, jest raczej nierealne. Kiedyś podobno rząd PiS-u nie wyraził zainteresowania propozycją Rosji dotyczącą budowy gazociągu przez Białoruś i Polskę. Uzasadniając taką decyzję małą wiarygodnością wschodniego dostawcy. Tak szczerze, między nami mówiąc, to Polska z tą polityką zagraniczną się trochę zaplątała. Co najgorsze, wygląda na to, że wcale jej nie ma.

Już kiedyś pisałem na temat Gazociągu Północnego ( link). Wracam do tego tematu, jako, że jestem szczecinianinem od pięćdziesięciu lat i trochę mi jest przykro, że Świnoujście i Szczecin zostaną przytkane. Chociaż przemysłu w Zachodniopomorskim już prawie nie ma, to jeśli statki nie będą mogły wpływać do Świnoujścia i Szczecina to będzie klapa kompletna.

Zastanawiam się co doprowadziło do takiego stanu rzeczy. Święcie byłem przekonany, niemal pewny, że to nam Rosja z Niemcami, „świnię podkładają”. Dzisiaj, gdy już wiem, że były podjęte starania z zagranicy aby rząd Polski zakopał "rurę", na które nie było reakcji, już taki pewny nie jestem. Na pytanie - dlaczego gazociągu na przecięciu z torem wodnym prowadzącym do Świnoujścia i Szczecina nie zakopano? Każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie sam.

Ja jestem skołowany i zdezorientowany. Nie wiem co jest „grane”. Czyżby rządowi polskiemu zależało na zakorkowaniu Świnoujścia i Szczecina? Coś takiego nie mieści mi się w głowie. Co się dzieje? Dlaczego Pan Sikorski, powszechnie uznawany za pretendenta do prezydenckiego „tronu”, nie zareagował w tej sprawie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Może by tak, jeszcze wydusić, aby te Niemieckie Zapewnienia przedstawił w Sejmie? Ineczko! Zechcesz coś skrobnąć? Daj znać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.03.2010 18:27

Chce wierzyć Sikorskiemu http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7618872,Sikorski__Gazociag_Nord_Stream_nie_zablokuje_Swinoujscia.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy szczecińscy naukowcy nie mogą się zebrać i napisać do rządu jakiegoś raportu o ewentualnym upadku gospodarki tamtych regionów. Czy im też zależy na upadku Pomorza. Upadek Szczecina będzie wolno ale systematycznie brnął dołokólnie. Po stronie niemieckiej jest źle. Czy to ma się przenieść na tą stronę Odry?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Panem i daje 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoś! Gdzieś Ty widział Polskich Wojów, którzy zawalczyli by w interesie swoich obywateli?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2010 18:27

Ryszardzie, ale trafnie napisałeś! Politycznych i zarazem gospodarczych rozgrywkach, nic dodać, nic ująć. :) Miejmy tylko nadzieje,że kampania wyborcza pobudzi niektórych do intensywniejszego działania i sprawa Nord Stream ruszy żwawiej do przodu, niczym rączy rumak, którego dosiada waleczny woj...... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawlak uważam za patriotę i nie chcę się mylić. On sam tu chyba nie decydował z tym podpisem. Sprawa "rury" wydaje się głębsza. Krótko mówiąc utopiona w politycznych, co za tym idzie i gospodarczych rozgrywkach :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.02.2010 23:12

Ryszard ma rację, Szczecin był dobry jak stolica potrzebowała wsparcia, niestety szybko zapomniano o tym....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.02.2010 22:21

Panie Ryszardzie nie sądzę by w tym całym projekcie Nord Stream chodziło o gaz i kolejna próbę "zacieśnienia przyjaźni" pod groźbą zakręcenia kurka z gazem. Przecież Pawlak podpisał niezbyt dla nas korzystną umowę na dostawy rosyjskiego gazu i to na okres 27 lat .Może węszę tu podstęp i uprawiam czarnowidztwo ale uważam ze głównym celem położenia rury na dnie zamiast zakopania jej , jest odcięcie Polski od szlaków żeglugowych i przystopowanie rozwoju portów.Zakopanie rury u wybrzeży Szwecji jest możliwe i realne do wykonania a przy wejściu do polskich portów zakopanie rury grozi katastrofą ekologiczną ?To tak jakby ktoś postawił na środku wjazdu na posesję słup i twierdził ze przecież mamy tylko rowery więc on nie przeszkadza bo rowerem wjedziemy na swoje podwórko. Nie mamy już stoczni , pod polską banderą pływa tylko 28 statków reszta pod tanimi banderami , teraz rura zatarasuje wejście do portów większych statków .Bałtyk stanie się dla Polski akwenem zamkniętym .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz znowu czas wyborów się zbliża i takie sprawy dla wybrańców naszych są inaczej traktowane. A może ktoś jest pewien, że poradzimy sobie, bo pokłady gazy w Polsce potężniejsze niż pokłady nadziei? A tak poważniej, to władze Zachodniopomorskich Ziem są chyba troszkę słabe i bez siły przebicia w centrum. Jak centrum potrzebowało poparcia to do Szczecina trafili i do swojej partii pozapisywali, a teraz chyba pozapominali. A fe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.