Facebook Google+ Twitter

Powrót do przeszłości: Noc Kupały w Szczecinie

Szczecinianie i przyjezdni goście mogli uczestniczyć w miniony weekend w imprezie „Noc Kupały” na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich.

"Średniowieczny" rzemieślnik / Fot. Elżbieta SadowskaZakupienie Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego (za 120 tys. zł) autorstwa Eilhardusa Lubinusa, wydanej w 1758 r. i jej prezentacja w Zamku Książąt Pomorskich w styczniu 2012 r., zapoczątkowała cykl zdarzeń i imprez związanych z historią Księstwa Pomorskiego, z powrotem do przeszłości.

Kolejnymi były: przebudowa dziedzińców Zamku Książąt Pomorskich, poprzedzona wykopaliskami archeologicznymi (szukanie śladów pogańskiej świątyni Trygława) i odkrycie podczas remontu katedry urny z prochami serca kompozytora Carla Loewego.

Z kolei 15 maja w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie otwarto wystawę "Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000 – 1648". Szczecińska wystawa o historii Księstwa Pomorskiego oraz o jego związkach z Polską i Niemcami została zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Szczecinie i Archiwum Krajowe w Grieifswaldzie.

Stąd już tylko krok do minionej weekendowej imprezy „Nocy Kupały”, projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Meklemburgia Pomorze Przednie/ Brandenburgia 2007 – 2013.

Weekendową Noc Kupały poprzedziły 17 –19 czerwca warsztaty plastyczne dla najmłodszych, związane z prezentacją mapy Lubinusa. W minioną sobotę na dziedzińcach Zamku Ksiażąt Pomorskich rozpoczęła się już X odsłona Nocy Kupały na Zamku. Tematem przewodnim było hasło: „Na słowiańskim szlaku – wspólna historia, wspólne tradycje”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A dlaczego impreza nie odbyła się, na Wzgórzu Kupały w Szczecinie?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz: Powrót do przeszłości. Noc Kupały w Szczecinie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.