Facebook Google+ Twitter

Powrót do rzeczywistości - Inny Świat podczas 4. Festiwalu Filmu i Sztuki

Zakończył się 4. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. W tegorocznym plebiscycie publiczności wygrał film "Gra cieniem: rzecz o Antonie Corbijnie" w reżyserii Josha Whitemana.

Oficjalny plakat Festiwalu 2010 / Fot. materiały prasowePodczas 9 dni Festiwalu uczestnicy mieli możliwość obejrzeć ponad 220 filmów, spotkać się z ludźmi filmu i sztuki, czy wziąć udział w retrospektywie Lecha Majewskiego (reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz) i duńskiego reżysera filmowego Carla Theodora Dreyera.

W "Lekcji kina" tzn. spowiedzi twórcy filmowego wzięli udział Lech Majewski, Jan Hrebejk, Krzysztof Zanussi, Filip Bajron i Jerzy Stefan Starzyński. Na Festiwalu wyświetlane były filmy nieznane i niepopularne. Część z nich miała swoją polską premierę właśnie na Dwóch Brzegach.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Inny świat. Jak mówi dyrektor artystyczny festiwalu Grażyna Torbicka, filmy były dobierane pod kątem tego właśnie hasła. "Twórcy filmowi wprowadzają nas w inny świat doznań, wrażeń, emocji czy inne miejsce na mapie". Filmowe propozycje zostały wybrane na festiwalach w Krakowie, Rio de Janeiro, Cannes, Berlinie, Transylwanii, Gotteborgu, Rotterdamie, Tallinie, Locarno i Clermont - Ferrand.

Kadr z filmu Sekret jej oczu / Fot. materiały prasowe31 lipca Festiwal otworzyła polska premiera filmu "El Secreto De Sus Ojos - Sekret jej oczu". "Sekret jej oczu" to thriller, opowiadający o niewyjaśnionym morderstwie, poszukiwaniu sprawiedliwości, podróży w głąb siebie i niespełnionej miłości. Film został w tym roku nagrodzony Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny.

- Nasz festiwal to głównie plebiscyt publiczności. Nie ma tutaj jurorów i dużych konkursów, chociaż zaczynamy o tym myśleć. Goście z zagranicy mówią nam o tym, że może tak należałoby zrobić. Ale na razie nie, to powinien być jednak chyba taki mały wielki festiwal. - mówi pani Grażyna Torbicka. W Plebiscycie Publiczności biorą udział filmy pełnometrażowe (powyżej 60 minut) prezentowane w ramach sekcji "Kocham Kino", "Dokument" oraz "Muzyka, moja miłość".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.