Facebook Google+ Twitter

Powrót do teraźniejszości

Historia jest pisana przez zwycięzców. I wielu bohaterów podziwiamy do dziś. Często jednak zapominamy, że przeszłość jest nie po to, by nad nią wzdychać i się rozpływać, lecz by wyciągać z niej lekcje i czynić teraźniejszość coraz lepszą.

Radiowa Trójka kolejny rok z rzędu, a konkretniej dziewiętnasty, zakończyła plebiscyt na Top wszech czasów. Rzecz tyczy się zbioru stu najważniejszych utworów w historii muzyki rozrywkowej. Zwyciężyli Dire Straits ze swoim flagowym "Brothers in arms", które na podium zestawienia ląduje już po raz siódmy. Zaskoczenie? Bynajmniej. Tym bardziej jeśli by spojrzeć na kolejne pozycje na liście. Pozycje, które rokrocznie goszczą na łamach tej listy, niczym te same starsze panie odwiedzające lokalną przychodnię lekarską, które przychodzą i zajmują swoje ulubione miejsce w oczekiwaniu na lekarza prowadzącego. A czymś podczas tego oczekiwania trzeba się zająć. Najlepiej narzekaniem na cały świat opatrzone tytułem "Za naszych czasów było lepiej".

Ale czy rzeczywiście tak było? Nie chodzi tu nawet o samą czołówkę zestawienia. Bo ciężko byłoby z miejsca wyrzucić z listy chociażby sławetne „Schody do nieba”. Klasyk klasykiem pozostanie po wsze czasy. Chodzi tu o całą setkę, w której utwory współczesne zliczyć można by na palcach jednej ręki.

Nie ulega wątpliwości, że zestawienie to po raz kolejny stawia przed nami tezę, iż w dzisiejszych czasach brakuje wielkich wykonawców, brakuje wielkich utworów. I niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który takiej tezy nigdy w swojej głowie nie snuł. Widząc tytuły takie jak "Dziwny jest ten świat" Niemena, "Imagine" Lennona czy "High Hopes" Floydów mamy przed oczami obraz tamtych czasów. Obraz czegoś wielkiego, ludzi, którym na czymś zależało, którzy w coś wierzyli, o coś walczyli i którzy chcieli coś osiągnąć.

Czy chodzi tu o jakość muzyki? W żadnym wypadku nie. Bo i dziś nie brakuje na świecie fantastycznych artystów. Co więcej, zaryzykowałbym stwierdzenie, iż może jest ich dużo więcej niż kiedyś. Bo i warunki lepsze, muzyka szerzej dostępna i szansa na pokazanie się światu dużo większa. W porównaniach do muzyki minionych lat na szali współczesności stawiani są jednak celebryci dzisiejszych czasów, sprzedający miliony płyt, o których tak naprawdę więcej słychać w mediach, niż słychać ich samych w autorskich utworach. To oni grają pierwsze skrzypce w obecnym przemyśle muzycznym i to oni zgarniają największe gaże. I wśród ludzi słychać płacz, płacz i zgrzytanie zębami, że muzyka tak nisko upadła. Wśród ludzi, którzy sami czekali w kolejce, ażeby kupić ich płyty. Bo w radiu gra się to, czego ludzie chcą słuchać.

Dlaczego więc jesteśmy głusi na dźwięki ambitnej muzyki? Dlaczego nie ma popytu na wielkich, współczesnych artystów? Bo to wina właśnie naszych czasów. Czasów, w których muzyce ciężko pełnić wielką rolę, ciężko być przewodnikiem życia, ciężko zmusić do większej rewolucji. Bo nie ma przeciwko czemu się buntować. Jesteśmy niewolnikami naszej epoki, wolność jaką mamy, znacząco osłabia na naszych oczach znaczenie jakichkolwiek artystycznych środków wyrazu. A muzyka z artyzmu, powoli zmienia się w otoczenie, na które zwracamy coraz mniejszą uwagę. Włączamy radio podczas sprzątania pokoju, robienia obiadu czy podczas jazdy do pracy. Nie po to, żeby skupić się na słowach i znaleźć w nich jakiś sens, ale po to żeby coś leciało w tle podczas formowania kotletów.

I będąc ofiarami takiej bezpłciowości artystycznej, tracimy możliwość wykreowania własnego pokolenia muzycznego jako godnego zapamiętania. A warto by to dzisiejsze spojrzenie na muzykę zmienić. Bo patrząc jedynie wstecz, stajemy się dzieckiem siedzącym na kanapie z czipsami w rękach, które rozmarza się, oglądając album zdjęciowy z uwiecznionymi osiągnięciami sportowymi swojego taty. Które tak bardzo zapatrzone w jego wielkość wyklina na głos, że samo nie może tego osiągnąć. Dzieckiem, które zapomniało, że może tak naprawdę wstać z tej kanapy o własnych siłach i ojca przerosnąć.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.