Facebook Google+ Twitter

Powrót Kultury - Jeff Koons w Wersalu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-09-14 21:28

Wrzesień to gorący miesiąc. Kina, teatry, sceny muzyczne i galerie prześcigają się w ofertach kulturalnych. Dla miejsc takich jak Wersal mógłby to być ciężki okres.

Jednak Zamek Królewski – z inicjatywy Jean-Jacques’a Aillagona, byłego ministra kultury we Francji – zaskakuje. Na salony został wprowadzony kontrowersyjny Jeff Koons.

Urodzony w 1955r. Koons, należy do tych żyjących artystów, których dzieła sprzedają się za miliony. Odniósł międzynarodowy sukces wystawiając prace m.in. w Museum of Modern Art. (Nowy Jork), Tate Gallery (Londyn), Stedelijk Museum (Amsterdam), Tokyo Metropolitan Museum (Tokio); tworząc widowiskowe rzeźby (m.in. Puppy w Rockefeller Centem), jak i będąc wykładowcą na prestiżowych uczelniach (Harvard, Yale, Columbia i wielu innych).

Koons traktuje sztukę poważnie. Uważa, że jest odpowiedzialny za przekaz i konsekwencje swoich działań. Dla niego sztuka to „akt humanitarny, ponieważ wywiera wpływ na ludzkość”. Kontrowersyjne jest zatem pytanie, czy dzieła Koonsa są dalekie od banału, czy raczej wpisują się w masową kulturę i pop-art.? Dla grupy osób protestujących 10 września przed dawną siedzibą Ludwika XIV, Jeff Koons przekracza granicę, których w Wersalu nie powinno się przekraczać. Aillagon wyjaśnia natomiast, iż czas, aby Wersal wyciągnąć z formaliny! Mamy zatem w salach królewskich i ogrodzie: homara, dinozaura, pudla, żółwia i wiele innych. Wszystko bez formaliny, z dominacją różu i złota!

Kontrowersyjne są nie tylko wartości artystyczne wystawy. Prasa francuska i zagraniczna dyskutuje nad mecenatem (mecenas François Pinault był niegdyś pracodawcą Aillagon’a) jak i kosztem przedsięwzięcia. Medialny szum przyciąga ciekawskie tłumy. Sala Lustrzana z pracą Moon, czy Salon Marsowy z Homarem? Czysty happening…

Więcej informacji na: www.jeffkoons.com i www.jeffkoonsversailles.com
Wystawa Jeffa Koonsa w Wersalu dostępna jest dla zwiedzających od 10 września do 12 grudnia 2008r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.