Facebook Google+ Twitter

Powrót na wyspę. Polska delegacja śladami Baczyńskiego na Šolcie

Współautorzy: Barbara Figurniak

Powróciliśmy na Šoltę. Tym razem nie sami. Byliśmy w towarzystwie ludzi, którzy dostrzegli wagę naszego „dziennikarskiego śledztwa” : Konsula Generalnego R.P. w Zagrzebiu – Janusza Tatery i zarządu PTK POLONEZ.

10 kwietnia 2014 roku to dzień, w którym naszym marzeniom o upamiętnieniu pobytu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na wyspie Šolta został nadany nowy impuls.

Wszystko zaczęło się od tego, że po naszych artykułach, w których opowiedzieliśmy historię odnalezienia miejsc, gdzie przebywał Krzysztof Kamil Baczyński oraz wielu innych rodaków Polskie Towarzystwo Kulturalne "POLONEZ" działające w Splicie zaprosiło nas do wzięcia udziału w obchodach 70 Rocznicy Powstania Warszawskiego.

Koncert w Pałacu Dioklecjana w Splicie. Śpiewa Basia Figurniak. / Fot. Mateusz JaroszW Pałacu Dioklecjana w Splicie daliśmy koncert wspaniale przyjęty przez polsko-chorwacką publiczność. Obecni na imprezie konsulowie : Ambasady R.P. w Zagrzebiu - Janusz Tatera, oraz Ambasady R.P. w Wiedniu - Andrzej Kaczorowski gorąco pogratulowali nam występu. Prezes PTK "POLONEZ" p. Ewa Kaštelan napisała do nas następnego dnia : "Dziękujemy pięknie za wzruszający koncert . Chorwaci, nawet nie rozumiejąc treści poezji Baczyńskiego byli wzruszeni! HVALA".
Podczas koncertu miała miejsce również premiera (przyjęta dużymi brawami) piosenki do wiersza Powstańca - Sławomira Pocztarskiego p.t. "Piękny Brzeg".

10 kwietnia udalismy się na Šoltę w sprawie upamiętnienia Polaków, przybywających tam w latach międzywojennych. Wcześniej naszym odkryciom dotyczącym śladów Polaków na wyspie poświęciliśmy kilka artykułów na W24 :
Polska delegacja w porcie Rogac. Drugi od prawej - Konsul R.P. W Zagrzebiu - Janusz Tatera / Fot. POLONEZ, p. Kastelan
Baczyński - Szczęśliwe drogi
Dom Baczyńskiego w Dalmacji
Polacy i Chorwaci - niezwykłe więzi - cz.1
Polacy i Chorwaci - niezwykłe więzi - cz.2

Naszym największym i najmilszym odkryciem było odnalezienie domu, w którym tworzył i odpoczywał młodziutki Krzyś Baczyński, oraz dróg, którymi chodził na Šolcie. W naszej wyprawie towarzyszył nam nieoceniony Dinko Sule, człowiek który jest skarbem wyspy.

Polska delegacja została bardzo ciepło i gościnnie przyjęta przez władze wyspy:

Info na stronie ambasady R.P. w Zagrzebiu
Info na stronie władz Solty

Po krótkim spotkaniu w miejscowym biurze turystycznym, udaliśmy się na grób Vesny Parun – narodowej poetki chorwackiej (niemal rówieśnicy Baczyńskiego). Tam również zapaliliśmy znicz przy grobie Marina Bezica, który jako pierwszy uczestniczył w sprzedaży Polakom nieruchomości na wyspie w latach 20-tych ubiegłego stulecia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Hvala Chorwacja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję i ja! Wspaniale!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdecznie Gratuluję. To my Wam dziękujemy. Zrobiliście kawał wspaniałej roboty. To czytelnicy W24 mogą być z Was dumni. Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy bardzo za wsparcie na W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękujemy. Cieszy nas, że władze wyspy Solta okazały się tak bardzo życzliwe, dzięki czemu będziemy mogli wspólnie realizować wymarzone projekty na Solcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślami byłam z Wami! Zwłaszcza, gdy przyszło wędrować Floriańską i spoglądać na Jamę Michalika... Serdecznie dziękuję za piękną syntezę - ślad po niezwykle doniosłej wyprawie. Mimo że uniemożliwiła ona nasze spotkanie w Krakowie - minęliśmy się przelotnie, to gorąco podzielałam Waszą radość. Serdecznie pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło się czyta Wasze relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Az miło czyta się takie doniesienie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.