Facebook Google+ Twitter

Powrót Peruna na Górę Starokijewską

Ukraina. 24 sierpnia na Górę Starokijewską w centrum miasta Kijowa powrócił - na miejsce przeznaczone mu jeszcze przez kniazia Włodzimierza - trzymetrowy posąg przedstawiający boga Peruna.

Włodzimierz Wielki w 980 roku pierwotnie ustawił na wzgórzu posągi bóstw, z których najważniejszym miał być Perun "z głową srebrną i wąsem złotym" (zniszczony osiem lat później po przyjęciu chrztu przez księcia Włodzimierza).

Współcześnie posąg przygotowali członkowie Runwiry (ukraińskiego rodzimowierczego związku wyznaniowego), który następnie został przeniesiony na ich ramionach podczas uroczystego pochodu ulicami miasta. Następnie pradawną metodą - za pomocą sznura i dwóch pni drewna - rozpalono święty Żywy Ogień. W oficjalnych uroczystościach wzięło udział ponad sto osób, w tym Halina Łozko - wołchwyni Zoresława, autorka książki "Rodzima wiara ukraińska".[1]

Narodowe Muzeum Historii Ukrainy, znajdujące się obok miejsca kultu, przyjęło to wydarzenie z sympatią. Zupełnie inaczej do tych kwestii podchodzi jednak kijowska cerkiew, która nie kryje swej niechęci do tej, etnicznej, mniejszości wyznaniowej. Niejednokrotnie w przeszłości podejmowano już bowiem działania, których głównym celem było zniszczenie odradzających się rodzimowierczych miejsc kultu.[2] Tym razem obyło się jednak bez tego rodzaju zachowań i cała ceremonia przebiegła bez zakłóceń. Miejsce usytuowania nowego posągu pozwala natomiast ukraińskim rodzimowiercom żywić nadzieję, że tym razem nie zostanie zniszczony on tak jak kilka poprzednich, w innych miejscach.

[1] Gniazdo - Rodzima wiara i kultura, Powrót Peruna
[2] Gniazdo - Rodzima wiara i kultura, Narasta agresja wobec rodzimowierców na Ukrainie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.