Facebook Google+ Twitter

Powrót Polaków... na Wyspy...

Zwabieni poprawiającą się sytuacją gospodarczą kraju, Polacy zaczęli powracać z Wielkiej Brytanii. Po kilku miesiącach biura pracy na Wyspach zwracają uwagę na zjawisko odwrotne.

Port lotniczy Pyrzowice - terminal B / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/04/Pyrzowice_-_terminal_B.jpgWielu Polaków, którzy w ostatnich miesiącach wrócili do kraju przeraziły warunki życia w Polsce. Zderzenie z polską rzeczywistością okazało się brutalne, zupełnie odmienne od wyobrażeń tęskniących za ojczyzną emigrantów. Chyba jednak ta tęsknota nie była tak doskwierająca jak codzienne bytowanie w Polsce, skoro obecnie wielu z nich wraca do Wielkiej Brytanii i znów zaczyna swój pobyt od szukania nowego zajęcia.

Beata Bartlay od czterech lat prowadząca na Wyspach agencję 2B Interface rekrutującą polskich pracowników stwierdza: - Wracają do nas Polacy, którzy wyjechali do pracy w kraju, Belgii, a nawet Norwegii. Zauważyliśmy, że trend ten zaczął nasilać się od września i nie słabnie. Prawie wszyscy, którzy pracowali na krótkoterminowych kontraktach, wrócili na Wyspy po kilku miesiącach w Polsce. Okazuje się, że wciąż bardziej opłaca im się życie tutaj.

Na sytuację tę główny wpływ wywierają nadal zbyt niskie zarobki w Polsce. Poza dużymi miastami zarobki w kraju są bardzo niskie, zaś koszty utrzymania nie są mniejsze niż nawet w Londynie. Obniżenie jakości życia po powrocie do kraju powoduje, że wielu z byłych emigrantów wraca do Wielkiej Brytanii, wielu waha się jeszcze z ostatecznym podjęciem takiej decyzji.

Przykładem jest ekonomistka Grażyna Pawelec, która z rodziną wróciła do rodzinnej miejscowości na początku roku. W Manchesterze przez trzy lata pracowała jako kasjerka w supermarkecie. W Polsce szybko wróciła do wyuczonego zawodu znajdując pracę w biurze z całkiem niezłą jak na krajowe warunki miesięczną pensją 1500 złotych. Jej mąż - pedagog - uzyskał zarobek niewiele wyższy. Pierwsze zakupy w lokalnym sklepie otworzyły im oczy na otaczającą rzeczywistość. Tyle samo zapłaciliby w Anglii przy wielokrotnie wyższych dochodach.

Szybko wrócili na Wyspy

Przez kilka miesięcy mieszkali jeszcze w Polsce korzystając głównie z przywiezionych z emigracji oszczędności. Przerażeni wizją życia od pierwszego do pierwszego, braku pieniędzy na wakacje czy święta, powtórnie spakowali manatki i od miesiąca przebywają już w Wielkiej Brytanii.

Polakom, którzy wracają z emigracji zwłaszcza do małych miejscowości, trudno jest ponownie przyzwyczaić się do realiów życia w Polsce. Według Beaty Bartlay: - Nie chodzi tylko o przyczyny finansowe. Ludzie mówią o zazdrości, z którą spotykają się po powrocie do Polski. Albo o tym, że polscy pracodawcy niechętnie ich zatrudniają, zasłaniając się wygórowanymi wymaganiami finansowymi. Poza tym dla wielu osób praca na Wyspach to też inwestycja w siebie: w kontakty, w język. Nie chcą z tego rezygnować.

Źródło: Goniec Polski Wielka Brytania

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.11.2008 18:00

+) Tragiczne! Jak niedawno byłem na UW - pytałem absolwentów, którzy okupowali tablice z ogłoszeniami: Gdzie pracują? -- Odpowiadali mi, że są na zasiłku dla bezrobotnych! A globalny kryzys się pogłębia i zwalnianych jest dziesiątki tysięcy ludzi! Bardzo ważny problem poruszyłeś. Moim zdaniem powinna powstać na portalu dyskusja tutejszych ekspertów : "Co z tymi Polakami (robić)" ?!!! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.11.2008 11:23

+ temat bardzo na czasie ... IS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda tylko, że powracający Polacy do UK wolą pracować na przysłowiowych "zmywakach" i mieć się dobrze, aniżeli próbować swoich sił w zawodzie.
To również jest problem, co prawda po północnej stronie Bałtyku, ale rzutujuący na Polaków

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy temat na czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To zaczyna być dużym problemem. Osobiście znam młodych ludzi, którzy wrócili do kraju i już ich tu nie ma. Znam też osoby, które wahają się, czy nie wracać do UK. Najgorsze, że wszyscy oni podkreślają, że jeżeli teraz wyjadą, to już nigdy nie dają się nabrać na czcze obietnice normalnego życia w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.