Facebook Google+ Twitter

Powrót upałów. Czy Polsce grozi susza?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-07-16 20:17

Tegoroczne zbiory w rolnictwie mogą być o 70 procent niższe...

Taka pogoda już ma niekorzystny wpływ na uprawy rolne. Ceny artykułów roślinnych mogą wzrosnąć na skutek gorszych plonów.

Deszcze w Polsce to rzadkość w ostatnich dwóch miesiącach. W sumie tegoroczne opady to zaledwie od 25 do 50 procent normalnego stanu. Fala upałów, która zalała ostatnio cały kraj, niedługo powróci. - Po kilku chłodniejszych dniach i krótkotrwałych lokalnych opadach, w połowie tygodnia temperatura znowu wzrośnie - twierdzi Jerzy Bednarek, dyżurny synoptyk IMiGW.

- Niedobór opadów już spowodował, że sytuacja w rolnictwie jest dramatyczna - ocenia Marianna Sasim, zastępca kierownika Centralnego Biura Prognoz Hydrologicznych. Jej zdaniem niski poziom wilgotności gleby i wód gruntowych już niekorzystnie wpływa na uprawy. Nawet ewentualne ciągłe opady, które mogłyby nawodnić grunty, nie poprawią już wielkości plonów
zbieranych przez rolników. Susza dotknęła bowiem uprawy w najważniejszym okresie wegetacji roślin.

Zboża i rośliny okopowe, takie jak ziemniaki, buraki cukrowe, a także warzywa, nie miały sprzyjających warunków dojrzewania. Niewiele lepiej jest z łąkami i pastwiskami. Tam też należy mówić raczej o podtrzymaniu wegetacji niż o wzroście. Zdaniem Sasim susza panująca w rolnictwie już wkrótce może spowodować wzrost cen warzyw i innych produktów rolniczych.

Ministerstwo rolnictwa ocenia sytuację jako klęskę suszy i przewiduje, że zbiory mogą być w tym roku niższe od 20 do nawet 70 procent.

KK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Konsekwencją suszy są też wysychające studnie, niższe niż zwykle ciśnienie w sieci wodociągowej. Hydrolodzy biją na alarm.
„ W Polsce nie szanuje się wody. Należy ją gromadzić wtedy, kiedy jest jej pod dostatkiem. Dlaczego podlewamy ogródki wodą z wodociągów? Przecież można zbierać deszczówkę – mówi hydrolog, Marianna Sasim.
Mieszkamy w kraju o małej zasobności wody. Mamy coraz więcej powierzchni utwardzonych. Proszę spojrzeć na wielkie centra handlowe z hektarami dachów i zabetonowanych parkingów, z których woda jest błyskawicznie odprowadzana do sieci kanalizacji deszczowej, zamiast zasilać wody gruntowe”.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.