Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35154 miejsce

Powstaje amatorski teatr w Pszczynie

Grupa pszczyńskich nauczycieli oraz uczniów wpadła na ciekawy pomysł. Postanowili stworzyć amatorski teatr i na październik przygotowują swoją pierwszą sztukę. Jej tekst ma przybliżać śląską odmienność zawodu nauczycieli w latach 30.

Sztuka została specjalnie napisana pod tę właśnie premierę. Trzyaktowy tekst pod tytułem "Byle się nie zakochać" stworzyła pszczyńska polonistka - Jadwiga Zając-Brandys. Komediowy utwór, utrzymany w klimacie lat 30. XX wieku opowiada o rodzącym się uczuciu dwojga nauczycieli. Jak łatwo można się domyślić, ślub nie może tak łatwo dojść do skutku. Problem jest jednak natury prawnej, ponieważ małżeństwo nauczycielki jest równoznaczne z odejściem z pracy w szkole. Dlaczego? Ponieważ w okresie międzywojennym województwo śląskie było autonomiczne i w przypadku edukacji obowiązywało inne prawo niż w reszcie kraju.

Jak doszło do tej odrębności? Otóż podczas dyplomatycznych zmagań, związanych z przyłączeniem ziem Górnego Śląska do Polski, na mocy Ustawy Konstytucyjnej, szkolnictwo na Śląsku zostało wyłączone spod władzy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i podporządkowane władzy województwa (wojewoda był równocześnie kuratorem). Szkolnictwo śląskie wyróżniało sie na tle Polski trzema głównymi cechami: łączeniem funkcji dyrektora szkoły i organisty, czterema godzinami lekcji religii i celibatem nauczycielek. Ustawa "celibatowa" została zniesiona dopiero decyzją Sejmu RP w kwietniu 1938 r.

Zdaniem śląskich posłów było "rzeczą niemożliwą być dobrą żoną, dobrą matką, a równocześnie dobrą nauczycielką“. Celibat nauczycielski miał też zapewniać miejsca pracy mężczyznom. I właśnie wspomnianego celibatu dotyczy konflikt głównej bohaterki: wyjść za mąż za ukochanego, czy poświęcić się pracy pedagogicznej. Mam tylko nadzieję, że początkującym aktorom nie zabraknie zapału i sztuka zostanie jesienią przedstawiona pszczyńskiej publiczności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Stanisław Spust
  • Stanisław Spust
  • 02.05.2011 09:51

Super pomysł ponieważ kanwa jest niesamowicie ciekawa i inspirująca.
Przy okazji można się wiele nauczyć.
Popieram, doceniam i życzę sukcesów teatrowi amatorskiemu w Pszczynie.
Swoją drogą może byście znależli mi tam jakiś epizodzik np. ciecia?Hahaha

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem... zwłaszcza, że o podobnym celibacie jeszcze nie słyszałam. Tomek - czekam na recenzję tej sztuki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ten celibat Tomaszu, miał chyba jedną zaletę. ;-) Takich nauczycieli, którym się coś nie układało, chyba łatwiej było polubić?
Hmm....ciekawe, ciekawe: "było rzeczą niemożliwą być dobrą żoną, dobrą matką, a równocześnie dobrą nauczycielką“.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To pozostaje czekać do jesieni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe info ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.