Facebook Google+ Twitter

Powstaje biuro odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw

Z inicjatywy Belgii, Austrii i Finlandii Parlament Europejski zobowiązał rządy państw Unii Europejskiej do utworzenia biur ds. odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstwa - w Polsce zacznie ono działać od grudnia 2008 r.

 / Fot. PAP/Materiały operacyjne policjiDecyzja Rady Europy nr 2007/845/WSiSW z dnia 6 grudnia 2007 r. określa cele i warunki współpracy pomiędzy biurami ds. odzyskiwania mienia w państwach członkowskich w dziedzinie wykrywania i identyfikacji korzyści pochodzących z przestępstwa lub innego mienia związanego z przestępstwem. Dokument ten określa, że głównym motywem transgenicznej przestępczości zorganizowanej jest uzyskanie korzyści majątkowej. Korzyść ta jest motywem do popełniania dalszych przestępstw w celu uzyskania jeszcze większych zysków.

W związku z powyższym organy ścigania powinny posiadać umiejętności niezbędne do wykrywania i analizowania finansowych śladów działalności przestępczej. W celu skutecznego zwalczania przestępczości zorganizowanej informacje mogące prowadzić do wykrywania i zajmowania korzyści pochodzących z przestępstwa oraz innego mienia należącego do przestępców muszą być szybko wymieniane pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Konieczna jest więc bliska współpraca pomiędzy odpowiednimi organami państw członkowskich. Musi więc zostać stworzona możliwość bezpośredniej komunikacji między tymi organami. Tworzone zostają w państwach członkowskich jednostki wywiadowcze ds. mienia pochodzącego z działalności przestępczej.

Międzyagencyjna Sieć Odzyskiwania Mienia Camden (CARIN)

ustanowiona w Hadze w dniach 22- 23 września 2004 r. przez Austrię, Belgię, Holandię, Irlandię, Niemcy i Wielką Brytanię stanowi już globalną sieć praktyków i ekspertów służącą poszerzaniu wzajemnej wiedzy na temat metod i technik w dziedzinie transgenicznej identyfikacji, zabezpieczania, zajmowania i konfiskaty korzyści pochodzących z przestępstwa i innego mienia związanego z przestępstwem. W oparciu o te doświadczenia i we współpracy z CARIN nad koncepcją polskiego biura pracuje zespół specjalistów z MSWiA, Komendy Głównej Policji i Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie będzie to jednak kolejna, nowa służba specjalna; biuro usytuowane zostanie w strukturze policji - z uwagi na operacyjny charakter pracy i przedmiot zainteresowania - najprawdopodobniej w Centralnym Biurze Śledczym. Pracę tę wykonywać będą specjalnie przeszkoleni policjanci, ściśle współpracujący z przedstawicielami resortu finansów i resortu sprawiedliwości.

Centralne Biuro Śledcze

W 2007 r. CBŚ zabezpieczyło majątek podejrzanych o wielkie wyłudzenia, pranie pieniędzy, narkobiznes itp. o łącznej wartości 207 mln. złotych. Jest to dopiero wierzchołek góry lodowej. Nowe rozwiązania organizacyjne oparte na współdziałaniu policji wszystkich krajów unijnych, przy prawdopodobnych zmianach w kodeksie postępowania karnego (np. zajmowanie majątków na etapie, kiedy śledztwo toczy się w sprawie a nie przeciwko osobie, jak to ma miejsce w ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy) powinny przywrócić społeczeństwu majątek o znacznie większej, trudnej dziś do oszacowania, wartości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

PKM
  • PKM
  • 20.07.2011 10:22

W kwestii formalnej: nie chodzi o decyzję Rady Europy (organizacji międzynarodowej) ale o decyzję Rady (organu Unii Europejskiej)
W kwestii językowo-merytorycznej: chodzi tu o zwalczanie przestepczości transgranicznej (międzynarodowej) a nie transgenicznej.

Ppzdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre wieści? Czy szanowna pani Stefania będzie coś z tego miała? Sądzę, że nic. Większość polityków swoje mienie zawdzięcza działalności przestępczej. To są przestępcy do tego z immunitetem! Partie polityczne to zorganizowane mafie polityczne... Przypomina mi się dialog Aleksandra Wielkiego z piratem, który oburzonemu Aleksandrowi odpowiedział, że robi to samo, co wielki Macedończyk, tyle że na dużo mniejszą skalę;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przedsięwzięciu życzę skuteczności, a autorowi za dobre wieści plus. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widać profesjonalizm!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe wiadomości

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.