Facebook Google+ Twitter

Powstaje filmowa adaptacja jednej z "Bajek robotów" Stanisława Lema

W Łodzi powstaje filmowa adaptacja opowiadania "Doradcy króla Hydropsa" autorstwa Stanisława Lema. Pochodzi ono ze zbioru "Bajki robotów".

 / Fot. zrzut ekranuMożna już obejrzeć pierwszy spot przygotowywanej w Łodzi adaptacji opowiadania Stanisława Lema "Doradcy króla Hydropsa" z tomu "Bajki robotów". W małym studiu WJTeam pracuje nad nim Natalia Brożyńska, studentka "filmówki", której "Drżące trąby" podbiły nie tylko publiczność co ważniejszych festiwali. Otrzymała ona też Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich "Za Twórczą Fantazję i Artystyczną Odwagę".

"Doradcy" będą filmem dyplomowym Brożyńskiej. Prace odbywał się jednocześnie na trzech, czasem czterech planach. Przystępując do pracy nad filmem Natalia Brożyńska stanęła przed zadaniem obleczenia w "ciało" postaci, na których opisie Lem nie skupiał się tak bardzo. - Myślę, że król Akwacji i inni Argonautycy są w moim filmie bardziej organiczni niż widział ich Lem - przyznaje młoda reżyser. - Powstali przez skrzyżowanie cech istot morskich z mechanicznymi. W końcu to są "Bajki robotów".

Do adaptacji zostało zaangażowanych m.in. pięciu scenografów, dwóch animatorów, montażysta, operator. Nie każdy student ma szansę pracować z tak dużą ekipą. Brożyńskiej umożliwiło to 250 tys. zł dotacji pozyskanej przez WJTeam z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Młoda reżyser zdobyła stypendium artystyczne prezydenta Łodzi na rok 2015 w kwocie 10 tys. zł, za które zrealizuje zwiastun do filmu. Scenograficzne wizje Brożyńskiej do "Doradców" musiał okiełznać Krzysztof Wierzbowski, wcześniej też związany z Se-ma-forem, gdzie pracował np. przy "Parauszku" i nagradzanym "Danny Boyu" Marka Skrobeckiego.

Czytaj także: Kim była Amy Winehouse? W kinach można oglądać dokument o wokalistceŁukasz Kaczyński (aip

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bajki są wieczne, jak też i bajarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje ukochane Bajki Robotów Lema dostają nowe filmowe życie? Cieszę się!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba nie skończy się na jednej bajce? Nie muszą rozpoczynać się tą samą literą ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.