Facebook Google+ Twitter

Powstaje Innowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych

Na Śląsku powstaje jeden z najbardziej innowacyjnych i najistotniejszych z punktu widzenia przyszłości energetycznej, klaster przemysłowo-naukowy. Innowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych.

Logo klastra / Fot. logoInnowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych to regionalna organizacja, otwarta na współpracę krajową i międzynarodową, zorientowana na rozwój i wdrażanie Czystych Technologii Węglowych w energetyce i karbochemii. Jest to inicjatywa, która wychodzi naprzeciw znalezieniu wtórnego zastosowania bogactwa tego regionu, jakim jest węgiel kamienny.

Celem jest przyspieszenie procesu przemian i rozwoju regionalnej gospodarki oraz integracja przemysłu węglowo-energetycznego, środowisk uczelnianych i naukowo-badawczych, małej i średniej przedsiębiorczości oraz władz samorządowych dla podniesienia konkurencyjności regionu na krajowych oraz zagranicznych rynkach. Podstawę przedsięwzięcia stanowi innowacyjność i transfer wiedzy w zakresie Czystych Technologii Węglowych w kierunku bezpiecznej, proekologicznej i konkurencyjnej produkcji finalnych nośników energii (elektryczności, ciepła i chłodu).

Węgiel jest obecnie w skali światowej jedynym surowcem energetycznym pozwalającym na w miarę stabilne zaspokojenie potrzeb energetycznych w dłuższej perspektywie (pokłady węgla, według geologów - najczystszego w Europie, wystarczą na Górnym Śląsku na ponad 200 lat eksploatacji). Przemawia za tym rozproszona lokalizacja poza regionami konfliktów i konkurencyjne ceny. Naturalnie fachowcy, nie ukrywają, że "słabą stronę" węgla stanowi zagrożenie dla środowiska w procesach jego przetwarzania. Dlatego czyste technologie węglowe stanowią zasadniczy cel działania Klastra. Chodzi o to, by efektywność surowca znacznie przewyższała jego szkodliwość, którą w wyniku badań, udoskonaleń i specjalnych procesów będzie się systematycznie obniżać.

Misją Klastra jest stworzenie warunków do kreowania i transferu (przepływu) innowacyjnych rozwiązań badawczych z zakresu czystych technologii węglowych do praktyki przemysłowej. Krótko zostanie położony nacisk na praktyczne zastosowanie opisanych wyżej innowacji. Niebawem rozpocznie się inwestycja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która za 3 mld zł wybuduje do 2016 r. kolejny szyb, docierając tym samym do niezwykle głębokiego i czystego złoża.

Cel nadrzędny przedsięwzięcia to stworzenie Śląskiej Doliny Czystych Technologii Węglowych. stanowiącej dla Polski szansę dla realizacji zrównoważonego rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Projekt "Śląski Innowacyjny Klaster Czystych Technologii Węglowych" uzyskał dofinansowanie w ramach Działania 2.6. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny – 75 proc., budżet państwa – 25 proc.

Obszar działań Innowacyjnego Śląskiego Klastra Czystych Technologii Węglowych obejmuje 3 główne grupy tematyczne:

1. Bezpieczne i ekonomiczne wydobywanie węgla oraz przygotowanie węgli ultraczystych dla celów energetyki w aspekcie nowych rozwiązań technologicznych wytwarzania finalnych nośników energii.

2. Systemy konwersji węgla w użyteczne nośniki energii, w tym:
- spalanie - technologie pyłowe i fluidalne (parametry nadkrytyczne i ultranadkrytyczne),
- zgazowanie węgla i poligeneracja,
- skojarzone wytwarzanie ciepła i elektryczności połączone z produkcją chłodu,
- technologie współwytwarzania stali i użytecznych nośników energii bazujące na węglu,
- energetyka wodorowa,
- spalanie węgla w małych, proekologicznych kotłach grzewczych.

3. Ograniczanie emisji substancji szkodliwych (w tym dwutlenku węgla) w procesach użytkowania węgla.

Swoistym zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie konferencja naukowa 31 sierpnia (piątek), otwarta dla przedstawicieli różnych instytucji i mediów, jaka odbędzie sie pod koniec sierpnia, pod hasłem „Innowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych – innowacyjność produkcji i wykorzystania węgla – korzyści dla regionu i kraju”. Patronat nad konferencją objął prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego,

Konferencja podsumuje realizację projektu „Innowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa, realizowanego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Konferencja odbywać się będzie w Głównym Instytucie Górnictwa, Plac Gwarków 1, 40-166 Katowice, w auli im. Prof. Marcina Boreckiego (budynek A, III piętro). Początek o godz. 12.45, rejestracja uczestników od 12.15. Udział w konferencji jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego
W załączeniu formularz zgłoszeniowy i program konferencji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+) Kurde same projekty, to chyba dobrze? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze ze do nas wrociles ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.