Facebook Google+ Twitter

Powstaje księga pamiątkowa kard. Józefa Glempa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-29 22:20

Świadectwa ludzi Kościoła i osób świeckich składają się na księgę pamiątkową, dedykowaną kardynałowi Józefowi Glempowi. Publikacja "W wierności Bogu i Kościołowi" została wydana z okazji 80. urodzin prymasa-seniora.

Na spotkaniu w Warszawskiej Kurii promującym książkę kardynał Józef Glemp podsumowując swoją posługę prymasowską podkreślił, że pełnił ją z poczuciem swej małości, ale bez kompleksów. Wśród najtrudniejszych i bolesnych spraw, z którymi przyszło mu się zmierzyć, prymas wymienił kwestię żydowską, w tym sprawę krzyży w Oświęcimiu i sprawę Jedwabnego.

Jak powiedział, dużo go to kosztowało przemyśleń, ułożenia modlitw. Podkreślił, że trzeba było wznieść się ponad krzywdy i uznać, że my nie jesteśmy wyjątkiem pośród narodów, ale byliśmy także włączeni w machinę zła.

Aktorka Maja Komorowska, której wspomnienia zawarte są w książce, podkreślała ogromne znaczenie powołanego przez kardynała po ogłoszeniu stanu wojennego Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, w którym działała. Powiedziała, że jeździła wtedy do więzień, rozsianych po całej Polsce, a Komitet był miejscem, w którym naprawdę ktoś jej słuchał i chciał wiedzieć, co się dzieje z internowanymi.

W spotkaniu w Domu Arcybiskupów w Warszawie działalność Prymasa Polski wspominali także nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk i profesor Władysław Findeisen, który w latach 80-tych należał do Prymasowskiej Rady Społecznej. Ksiądz prof. Jan Miazek mówił o trosce kardynała Józefa Glempa o studia teologiczne, a paulin ojciec Zachariasz Jabłoński o homiliach wygłaszanych przez prymasa na Jasnej Górze. Spotkanie prowadził metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.