Facebook Google+ Twitter

Powstaje mapa wyzysku pracowników

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” założyli stronę internetową, na której gromadzone są informacje o wyzysku pracowników handlu i ochrony. Czy taka inicjatywa ma sens?

Zrzut ekranu ze strony hiperwyzysk.pl (27 sierpnia 2011). Sprawa http://hiperwyzysk.pl/handel/problem?id=267 / Fot. P.KozyraPolska to wciąż kraj rozwijający się, gdzie koszty pracy są niższe niż na zachodzie Europy, a przy tym jakość pracy jest bardzo dobra. To powoduje, że wiele zagranicznych firm inwestuje w naszym kraju, tworząc miejsca pracy. Tylko czy słowa mieć pracę oznaczają mieć godne zarobki i brak powodów do narzekań? Wszakże Polacy słyną z tego, że nawet mając dobrze zawsze narzekają, że mogliby mieć lepiej.

Z najnowszego raportu GUS opublikowanego 26 lipca 2011– Ubóstwo w Polsce 2010 - wynika, że najbardziej narażone na nędzę są rodziny utrzymujące się głównie ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku osób źle wykształconych, które wykonują niskopłatne prace. W tej grupie społecznej stopa ubóstwa ustawowego wyniosła ok. 11% ogółu przebadanych przez GUS. Wynika z tego jasny wniosek, że nawet posiadanie pracy nie gwarantuje dochodu do godnego życia.

Obecnie minimalna płaca wynosi 1376 zł brutto i z reguły właśnie tyle zarabiają pracownicy handlu, ochrony i wielu innych branż. Na dodatek część z nich nie dostaje wypłaty na czas, a za przepracowane nadgodziny nie dostaje nic. I tu właśnie jest wyzysk stosowany m.in. przez duże sieci handlowe. Aby przeciwdziałać tego typu praktykom NSZZ „Solidarność” założyła stronę internetową http://hiperwyzysk.pl na którą każdy anonimowo może przesłać zgłoszenie o fatalnych warunkach pracy i płacy w firmie, w której pracuje. Takie zgłoszenie jest kierowane do regionalnych oddziałów związkowych, które starają się ustalić, czy faktycznie w danych zakładzie pracy występuje wyzysk pracowników.

Z przeanalizowanych wpisów z mapy wyzysku wynika, że pracownicy najczęściej skarżą się na zawieranie umów cywilnych, podczas gdy powinny to być umowy o pracę. Ponadto w niektórych firmach istnieje niedobór pracowników, co w oczywisty sposób powoduje, że większa ilość prac przypada na mniejszy personel co skutkuje ponadnormatywnym obciążeniem pracą. Pracownicy skarżą się również na niskie płace oscylujące w granicach minimalnego wynagrodzenia oraz na często stosowany mobbing.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

kora
  • kora
  • 20.10.2011 22:06

hiperwyzysk ma sens, choćby dlatego że zaczęto mówić i tym co dzieje się w hiper marketach, ludzie tam dla połowy załogi najniższa pensja to pułap nie do osiągnięcia, pracują na umowy zlecenie zatrudniani przez firmy zewnętrzne, a mogliby pracować na umowy o pracę, w firmie gdzie pracowałam w ciągu 3 m-cy zwolniono ponad 20 kasjerów i na ich miejsce zatrudniono osoby pracujące przez agencje pracy za pensje dużo niższe niż najniższa, ja wiem że to niezgodne z prawem, ale co zrobić większości tych ludzi nie stać czasami na chleb więc skąd wezmą na prawnika, nie mówcie że was to nie obchodzi i nie dotyczy, możecie kiedyś być pod ścianą i będziecie zmuszeni do wzięcia takiej pracy

Komentarz został ukrytyrozwiń
PiS_OK
  • PiS_OK
  • 29.08.2011 17:58

a ja proponuję założenie strony hiperwyzysk_ekipy_Tuska_ z_zielonej_wyspy.pl

Oglądalność strony byłaby większa niż onetu, wp i interii razem wziętych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pracownik
  • pracownik
  • 29.08.2011 14:14

Związkowcy to dopiero obiboki. Żyją sobie i zarabiają taką kasę, że szok. Śniadek miał coś koło 18 tysiaków miesięcznie! i tacy mają walczyć o prawa słabszych. Śmiech na sali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przez parę dni było na stronie hiperwyzysk.pl forum na którym były takie wpisy, że szybko go zamknięto. Co do reszty, to związkowcy sprawdzają anonimowe zgłoszenia, więc nie jest to wolna amerykanka, że każdy może sobie jako mister noname pisać co chce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
  • elaszychlińska
  • 28.08.2011 21:58

A po co powoływane są związki zawodowe w zakładach pracy ? To jest praca dla nich. Czytałam o tej inicjatywie -sami pracownicy mają wątpliwości co można wypisywać na takich stronach .Jeśli będzie pełna anonimowość może być dużo mściwych i nieprawdziwych informacji. Związki , PIP, [szeroko pojęta pomoc prawna] mogą więcej zdziałać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.