Facebook Google+ Twitter

Powstaje niezwykły film o Szczecinie. Jego autor pokaże widzom miasto w przeszłości

Film o starym Szczecinie powstaje niemal w całości komputerowo. Na jego potrzeby przygotowano dziesiątki modeli. Obraz będzie można zobaczyć w przyszłym roku.

 / Fot. materiały prasowePowstaje film o starym Szczecinie, w którym ożywają obrazy z przeszłości jednego z osiedli. Obraz zobaczymy w przyszłym roku.

Na potrzeby obrazu przygotowano dziesiątki komputerowych modeli. - Oprócz modeli osiedlowych budynków, drzew, krzewów, powstały także modele głównej bramy cmentarnej, wiaduktów kolejowych przy ul. Ku Słońcu, trakcji tramwajowej, paru typów tramwajów, które kursowały tą ulicą przed wojną, a także modele taboru kolejowego z czasów II Wojny Światowej, samolotów RAF, pojazdów wojskowych Wermachtu - tłumaczy Roman Chelmowski, autor filmu.

- Wiele scen filmu wymagało zaawansowanych symulacji komputerowych. Opady atmosferyczne (deszcz, śnieg), zjawiska fizyczne (pożar, płomienie) są bardzo trudne do wykonania w technice animacji komputerowej. Film opowiada historię Postsiedlung, czyli Osiedla Pocztowego wybudowanego przed wojną w rejonie dzisiejszych ulic Miarki, Pięknej i Sucharskiego. Autor urodził się i wychował w tym miejscu. - Chciałem pokazać międzywojenne osiedle pracownicze jakich wiele powstawało w tych latach w Europie. Podobne osiedla budowano we Francji, Niemczech, Polsce. Polskim przykładem może być warszawski Żoliborz - tłumaczy autor.

Film powstaje z myślą o prezentacji na festiwalach filmowych poświęconych architekturze. Autor chce również zainteresować projektem któryś z tematycznych kanałów telewizyjnych. - Planowałem start filmu na festiwalach w 2016 roku. Mogę mieć jednak kłopoty z dotrzymaniem terminu, gdyż nie udało mi się zdobyć dofinansowania - mówi pan Roman. - Paradoksalnie, ale Szczeciński Fundusz Filmowy, który corocznie wspiera lokalne projekty filmowe nie był zainteresowany dofinansowaniem filmu o Postsiedlung.

Marek Jaszczyński (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.