Facebook Google+ Twitter

Powstaje nowa ustawa o cudzoziemcach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-27 08:51

Powstaje nowa ustawa o cudzoziemcach. Jej ideą jest maksymalne uproszczenie życia obcokrajowcom w Polsce. Nad projektem pracują eksperci z Departamentu Polityki Migracyjnej MSWiA, a wspiera ich działania m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Dyrektor Departamentu Polityki Migracyjnej MSWiA Monika Prus powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że jednym z głównych założeń ustawy jest podmiotowe traktowanie cudzoziemców. Polega to na tym, że każda z grup, jak na przykład studenci, naukowcy, pracownicy czy członkowie rodzin, ma być traktowana zgodnie z potrzebami jej przedstawicieli.

Szefowa warszawskiego oddziału Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara podkreśla, że nowy projekt ma pomóc cudzoziemcom zarówno w legalizacji pobytu, jak i w urządzeniu się w Polsce.

Koordynatorka prac nad ustawą z Fundacji Helsińskiej profesor Irena Rzeplińska dodaje, że założeniem projektu ma być też ułatwienie obcokrajowcom startu na polskim rynku pracy. Chodzi o stworzenie podstaw prawnych do prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące założeń nowej ustawy. W nowym roku resort spraw wewnętrznych będzie te przepisy weryfikował zgodnie z polskim prawem.

W pracach nad nową ustawą biorą udział przedstawiciele Urzędu do spraw Cudzoziemców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.