Facebook Google+ Twitter

Powstaje projekt nagrobka Violetty Villas na Starych Powązkach

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2012-01-13 21:27

Jeszcze nie wiemy, jaki on będzie, ale już na pewno wiadomo, że na mogile Violetty Villas zostanie postawiony nagrobek. Czy będzie to pomnik czy artystyczne przedstawienie postaci - o tym jeszcze dyskutuje rzeźbiarz z synem artystki.

Czesława Gospodarek - Violetta Villas / Fot. fot. rodziny artystkiJeszcze nie wiemy jaki on będzie, ale wiadomo, że na pewno
na mogile zmarłej na początku grudnia artystki, zostanie postawiony nagrobek. Czy będzie to pomnik, czy artystyczne przedstawienie postaci - o tym dyskutuje jeszcze rzeźbiarz z synem. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że Violetta Villas była bardzo wierzącą osobą. Nic też dziwnego, że Państwo Małgorzata i Krzysztof Gospodarek poprosili współpracującego z Kościołem Katolickim profesora ASP w Krakowie Czesława Dźwigaja o zaprojektowanie pomnika na grobie słynnej artystki. Jeśli się zapoznamy z postaciami, jakie uwiecznił artysta w kamieniu i marmurze, to pochowana na Powązkach piosenkarka znajdzie się (zresztą zasłużenie) wśród najbardziej znanych postaci polskiej kultury i historii.

Krzysztof Gospodarek przy trumnie matki / Fot. Sawko WilekW drugą środę stycznia Krzysztof Gospodarek udał się wraz z rzeźbiarzem na warszawskie Powązki, gdzie nieopodal grobu Krzysztofa Kieślowskiego spoczywa ciało Violetty Villas. Dla obu panów był to bardzo owocny dzień, bowiem ich ożywiona rozmowa trwała ponad godzinę. Wstępne ustalenia obu umawiających się stron dotyczą koncepcji wykonania pomnika w niezwykle efektownym tworzywie. Jest to bardzo drogi i szlachetny granit, który charakteryzuje się strukturą wypełnioną błyszczącymi wtrąceniami, jakie przypominają występującą powszechnie w Sudetach mikę.

Jeśli dojdzie do realizacji tego pomysłu, konterfekt gwiazdy będzie bardzo efektowny i kompatybilny ze zjawiskiem, jakim była jedyna w swoim rodzaju Violetta. Zawsze i wszędzie występowała przecież w błyszczących się cekinami sukniach i świetlistych strojach uszytych przez najbardziej znanych mistrzów sztuki krawieckiej. W trakcie rozmowy syna Violetty Villas ze znanym na świecie rzeźbiarzem pojawiła się koncepcja przeniesienia w trójwymiarową figurę fotografii artystki, która została uwieczniona w geście ręki wyciągniętej do obiektywu, czyli ku spoglądającemu na nią człowiekowi. To jedna propozycja, która nie wyklucza, że zamiast rzeźby figuralnej Czesław Dźwigaj wymyśli jakąś uniwersalną formę symboliczną. Na razie projekt nagrobka jest w fazie wstępnych szkiców rzeźbiarskich i wszystko jeszcze jest możliwe.

Najważniejszą na tym etapie wiadomością jest fakt, że praca nad pomnikiem rozpoczęła się i możemy mieć nadzieję, że odwiedzający grób w listopadowe święto zmarłych ujrzą granitową sylwetkę Violetty Villas w błyszczącej sukni... Chyba że artysta i zleceniodawca zmienią jeszcze ustaloną wstępnie koncepcję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

2008
 • 2008
 • 26.02.2012 17:17

Tak, już wybrali delikatny, żyłkowany marmur kararyjski z kamieniołomów w Strzelinie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamieniarz
 • Kamieniarz
 • 26.02.2012 17:15

To Labrador już nieaktualny?

Komentarz został ukrytyrozwiń
2008
 • 2008
 • 26.02.2012 17:14

Niebawem będzie już upubliczniony wybrany projekt pomnika i konto, na które będzie można składać datki umożliwiające sfinansowanie pomnika Violetty Villas z różowego marmuru.

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARIA W.
 • MARIA W.
 • 15.02.2012 11:15

-Można porównać skromny grobowiec wielkiej poetki - noblistki WISŁAWY SZYMBORSKIEJ, z wymyślnym przyszłym nagrobkiem VIOLETTY VILLAS.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Observer
 • Observer
 • 14.01.2012 12:05

Tzw. obiektywizm skrzywionych w niesmaku sceptyków potrafi zabić największy talent. Nawet po śmierci Violetty wymawiają jej coś, co nie mieści się w ich pojmowaniu gustu. Tymczasem proszę mi dziś wskazać piosenkarzy, którzy mają podobną skalę głosu, jak Violetta Villas, nie fałszują, mają dobrą dykcję i jednocześnie tańczą na estradzie... i to jak!!! No, kto ... Muniek?, Doda?... Ideału nie ma, ale konkurs Eurowizji od czasu sukcesu Górniak jest dla nas dowodem kompromitacji kolejnych reprezentantów Polski. Jej nawet nie chcieli pokazać zagranicznym menedżerom, dopiero Bruno Cocquatrix z Olimpii sam o nią poprosił. Potem upomniała się o nią Ameryka. Dlatego Boskiej Violetcie należy się cześć i sprawiedliwość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kamieniarz
 • kamieniarz
 • 14.01.2012 10:46

Ten granit nie jest wcale jakąś błyskotką. On ma bardzo piękną. szlachetną, prawie marmurową strukturę:
http://www.kam-tral.pl/kam/labrador.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń
ANDRZEJ J.
 • ANDRZEJ J.
 • 14.01.2012 10:15

Wcześniej mało kto interesował się losem PANI VIOLETTY VILLAS. Jeśli chodzi o nagrobek zainteresowanie jest duże. Bardzo cenię PANA PROFESORA CZESŁAWA DŻWIGAJA. Jednak popieram pana JANA W.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ANDRZEJ J.
 • ANDRZEJ J.
 • 14.01.2012 10:15

Wcześniej mało kto interesował się losem PANI VIOLETTY VILLAS. Jeśli chodzi o nagrobek zainteresowanie jest duże. Bardzo cenię PANA PROFESORA CZESŁAWA DŻWIGAJA. Jednak popieram pana JANA W.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ANETA K.
 • ANETA K.
 • 14.01.2012 09:49

Uważam, że każdy ma prawo do własnego zdania. Ktoś lubi błyskotki na nagrobku.a ktoś inny półnagie tancerki.To rzecz gustu rodziny. Pan JAN W. również miał prawo do wyrażenia swojej opinii. Podejrzewanie go o zazdrość jest śmieszne i prymitywne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kamieniarz
 • kamieniarz
 • 14.01.2012 09:24

a ten błyszczący się w słońcu granit nosi handlową nazwę LABRADOR

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.