Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2238 miejsce

Powstał najdroższy dysk twardy świata. Uchroni ludzkość przed zagładą?

Dysk twardy, jako rodzaj pamięci w urządzeniach elektronicznych, ma 56 lat. W bogatej historii rozwoju przeszedł wiele przemian technologicznych, od skromnej trwałości i małej pojemności do terabajtów obecnie.

 / Fot. X Wad/ Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain DedicationDysk twardy, czyli rodzaj pamięci masowej w urządzeniach elektronicznych, wykorzystujący specjalny nośnik magnetyczny do przechowywania danych, ma swoją bogatą historię. Nazwa "dysk twardy" wzięła się z zastosowania w jego budowie twardego materiału, będącego podłożem dla nośnika magnetycznego danych, w odróżnieniu od dyskietek (z ang. miękki dysk), w których wprowadzono nośnik magnetyczny na podłoże elastyczne.

Początkiem dysku twardego była pamięć bębnowa. W 1956 roku firma IBM zbudowała pierwszy w historii 24-calowy dysk twardy, nazwany RAMAC 350. Natomiast pierwszy dysk twardy, podobny do takiego, jaki dzisiaj używamy, wykonała w 1980 roku firma kalifornijska Seagate. Wówczas służył w obsłudze mikrokomputerów i miał pojemność 5 MB, czyli 5 razy większą niż ówczesna dwustronna 8-calowa, dyskietka.

Trzy lata temu pojawiły się dyski o pojemność 2 TB. Wprowadzono też wersje dysków Green (ekologicznych) o dynamicznej zmianie prędkości obrotowych i rozwijano standard wersji SATA 3, dla potrzeb dysków SSD. W 2010 roku firma Western Digital wypuściła na rynek dysk twardy Caviar Green, o pojemności 3 TB, a przed rokiem japoński koncern Hitachi wyprodukował dysk twardy o pojemności 4 TB.

Ostatnio francuscy naukowcy zbudowali rewelacyjny (technologicznie i praktycznie przełomowy) dysk twardy z szafiru, który - jak twierdzą twórcy - ma przetrwać nawet tysiąc lat. Zapisane na nim informacje - według doniesień agencyjnych - dotyczą rodzaju i położenia odpadów atomowych na Ziemi; odpadów, które mogą stanowić zagrożenie dla człowieka i wszelkiego życia, nawet za kilka tysięcy lat.

Pomysł zbudowania takiego wyjątkowego dysku – jak czytamy w serwisie Platine.pl - zrodził się w agencji ANDRA, która specjalizuje się w kierunku utylizacji odpadów nuklearnych. Pracownicy ANDRA pragnęli mieć pewność, że informacje o umieszczeniu poszczególnych odpadów nuklearnych będą zachowane bardzo długo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.