Facebook Google+ Twitter

Powstał Narodowy Instytut Audiowizualny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-08 15:28

Powołany 1 kwietnia Narodowy Instytut Audiowizualny ma przyczynić się do nadrobienia zaległości w procesie cyfryzacji zasobów archiwalnych w Polsce - podkreśla minister kultury i dziedzictwa narodowego. Bogdan Zdrojewski ocenia opóźnienie naszego kraju w stosunku do innych państw Europy na 5 lat.

W opinii szefa resortu kultury Polska musi lepiej zabezpieczać, a następnie upowszechniać wszystko, co jest audiowizualnym dorobkiem kulturowym w Polsce. Instytucją, która ma się podjąć skoordynowania procesu cyfryzacji, ma być właśnie Narodowy Instytut Audiowizualny - NInA.

Jego misją będzie systematyczna digitalizacja, czyli przetwarzanie na format cyfrowy dorobku polskiej sztuki audiowizualnej i upowszechnianie dostępu do zrekonstruowanych i zapisanych cyfrowo materiałów. Będą one dostępne na mulitedialnym portalu www.nina.gov.pl. Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński zapowiedział, że pierwsze zasoby pojawią się 4 czerwca.

Od 4 kwietnia działa inny portal Instytutu - www.dwutygodnik.com, na którym co dwa tygodnie prezentowane będą nowe artykuły poruszające problematykę archiwizacji, cyfryzacji, digitalizacji i internetu, a także tematykę Europejskiego Kongresu Kultury.

W dalszej perspektywie czasowej oprócz misji archiwizacyjnej, prowadzonej przy użyciu najnowocześniejszych technologicznych osiągnięć NInA ma także prowadzić działalność edukacyjną i badawczą. W 2011 roku planowane jest otwarcie nowoczesnej mediateki w nowej siedzibie Instytutu przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. Rok później planowany jest start Wyższej Szkoły Mediów Audiowizulanych. Uczelnia będzie prowadzić edukację w zakresie produkcji audiowizualnej i ochrony dziedzictwa cyfrowego.

Narodowy Instytut Audiowizulany został powołany 1 kwietnia 2009 roku, w wyniku przemianowania, działającego od roku 2005, Polskiego Wydawnicta Audiowizulanego. Podlega ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cyfryzować, cyfryzować. Trzeba uchronić przed zniszczeniem nasze dobra narodowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.