Facebook Google+ Twitter

Powstał nowy klaster Minatech

Porozumienie powołujące do życia nowy klaster podpisały w piątek w Krakowie samorządy wojewódzkie (małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie), uczelniane i przedsiębiorstwa z południowo-wschodniej Polski.

Herb Województwa Małopolskiego / Fot. Logo Województwo MałopolskieKoordynatorem projektu jest Politechnika Krakowska.

Czym jest klaster?


Klaster to geograficzna koncentracja konkurencyjnych firm w powiązanych sektorach, związanych ze sobą gospodarczo, dzielących te same umiejętności, technologię i infrastrukturę. Małe i średnie firmy mogą uzyskać przewagę konkurencyjną nad swoimi korporacyjnymi rywalami. Ponadto koncentracja wspomaga tworzenia nowych przedsiębiorstw, produktów oraz nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych, dobrze opłacanych pracowników. Klastry stanowią o sile każdej gospodarki, zarówno narodowej jak i regionalnej czy chociażby wielkomiejskiej.

- Małopolska może stać się europejskim regionem wiedzy, a jest to ogromna rekomendacja wynikająca ze strategii lizbońskiej - mówił podczas uroczystości podpisania dokumentu marszałek Marek Nawara. - Jeśli konsolidacja ośrodka akademickiego, przedsiębiorstw, instytutów branżowych i samorządu regionalnego pójdzie w tym kierunku, to Małopolska będzie mogła być takim europejskim regionem wiedzy nie tylko w skali kraju, lecz również Europy.

Misją nowo powstałego klastra Minatech jest poprawa jakości życia poprzez rozwój i wykorzystanie nowych technik i technologii ze szczególnym nakierowaniem na mikro- i nanotechnologię oraz inżynierię biomedyczną.

Celem klastra Minatech jest racjonalizacja wykorzystania istniejącego potencjału intelektualnego i materialnego poprzez tworzenie warunków do współpracy uczelni wyższych, jednostek badawczych, władz wojewódzkich i samorządowych, przedsiębiorstw, agencji, stowarzyszeń i fundacji oraz podniesienie konkurencyjności regionów – partnerów porozumienia.

Propozycja utworzenia klastra Minatech jest wynikiem inicjatywy efektywnego włączenia się w europejski nurt badań z zakresu innowacyjnych technik z obszaru mikro-nanotechnologii oraz inżynierii biomedycznej, służących rozwojowi potencjału badawczego i przemysłowego regionów: świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Dotychczasowe prace badawczo-rozwojowe prowadzone w ośrodkach naukowych wymienionych regionów, pozytywne doświadczenia i przykłady opracowań wdrożonych do działalności gospodarczej stanowią ważny argument dla koncentracji potencjału na rzecz przyspieszenia rozwoju nowoczesnych gałęzi gospodarki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.