Facebook Google+ Twitter

Powstał raport podsumowujący działalność Polaków w Afganistanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-19 18:51

Po ponad dwóch latach udziału polskich żołnierzy w natowskiej misji ISAF w Afganistanie przyszedł czas na wstępne podsumowanie.

Eksperci, którzy wzięli udział w konferencji naukowej "Strategia dla Afganistanu" organizowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, są zgodni, że na pierwsze efekty zaangażowania międzynarodowych sił w tym kraju trzeba będzie jeszcze poczekać kilka lat.

Zdaniem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego po dwóch latach natowskiej misji widać, że zmiana strategii jest potrzeba w samych strukturach ISAF.

Aleksander Szczygło jest przekonany, że u poszczególnych członków operacji musi nastąpić większe podporządkowanie się rozkazom dowództwa misji a nie temu, co obowiązuje w danym kraju członkowskim.

Minister Szczygło zaznaczył, ze obecnie wiele państw - mimo obecności wojskowej w Afganistanie - w rzeczywistości nie bierze udziału w różnego rodzaju działaniach, ponieważ są ograniczeni prawem narodowym.

Profesor Stanisław Koziej - ekspert z dziedziny wojskowości i planistyki - powiedział, że w najbliższym czasie strategia dla Afganistanu powinna się rozwinąć w kilku kierunkach z głównym naciskiem na pomoc ekonomiczną.

Najważniejszym zadaniem dla NATO - zdaniem emerytowanego generała - jest to, żeby wciągnąć w pomoc Afganistanowi "wielkich graczy" sceny międzynarodowej. Generał Koziej jest przekonany, że lepsze efekty można osiągnąć, angażując w pomoc takie kraje jak Chiny, Indie czy bezpośrednich sąsiadów Afganistanu.

Potrzebę większego zaangażowania ekonomicznego i humanitarnego w Afganistanie widzi również generał Janusz Adamczak. Dowódca III zmiany polskiego kontyngentu w tym kraju osobiście przekonał się, jak ważna jest działalność pozamilitarna na terenie operacji ISAF.

Generał Adamczak ocenia, że wojsko dobrze radzi sobie z militarnym aspektem misji. Działania na rzecz demokracji i odbudowy Afganistanu powinny przejąć agencje rządowe i organizacje humanitarne.

ISAF, czyli Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa prowadzą operację na terenie Afganistanu już ponad siedem lat. Polscy żołnierze początkowo angażowali się w drugą, młodszą misję "Enduring Freedom", która została zorganizowana do rozbicia Al-Kaidy po atakach na WTC. Od ponad dwóch lat Polacy działają w strukturach ISAF. Od siedmiu miesięcy nasz kontyngent odpowiada za bezpieczeństwo w prowincji Ghazni.

W tym tygodniu zakończyła się tam operacja "Orle Pióro". Przez sześć dni polscy, amerykańscy i afgańscy żołnierze prowadzili działania w dystrykcie Giro, w południowo-wschodniej części prowincji.
Żołnierze zatrzymali ponad 20 rebeliantów. Amerykańskie patrole przeszukiwały również okoliczne drogi pod kątem podłożonych ładunków wybuchowych - udało się znaleźć kilka takich min - pułapek.

W Afganistanie - w ramach V już zmiany polskiego kontyngentu - służy obecnie 2000 żołnierzy. W każdej chwili w kraju do działań jest przygotowany 200 osobowy odwód strategiczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.