Facebook Google+ Twitter

Powstała Europejska Sieć Uniwersytetów dla Dzieci

Inauguracja federacji pod nazwą Sieć Europejskich Uniwersytetów Dziecięcych EUCU.NET miała miejsce na konferencji założycielskiej , która odbywała się od 12 do 14 lutego w w niemieckiej Tybindze.

 / Fot. Jolanta RóżowskaNa miejsce konferencji nieprzypadkowo wybrano Tybingę oraz istniejący tam od 1477 roku uniwersytet. To w Tybindze właśnie w 2002 roku miał miejsce pierwszy wykład akademicki dla dzieci. Na konferencję przybyło ok. 150 przedstawicieli uniwersytetów dla dzieci z całego świata. Polskę reprezentowali organizatorzy pięciu projektów w tym koordynator Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci z Trzebini. Ulla Steuernagel oraz Ulrich Janßen pomysłodawcy tej idei, dziennikarze z "Schwäbisches Tagblat Tübingen" a także autorzy książki Uniwersytet Dziecięcy również byli tam obecni.

Historia uniwersytetów dziecięcych jest krótka, lecz ich sukces jest niebywały. W ciągu zaledwie kilku lat większość państw europejskich może się poszczycić co najmniej kilkoma z nich. Na całym świecie
wciąż powstają nowe uniwersytety dla dzieci. W trakcie konferencji szybko okazało się, że nie istnieje jeden model uniwersytetu dziecięcego. Wśród organizatorów tego ruchu znajdują się bowiem agencje rządowe, uniwersytety, stowarzyszenia fundacje, instytucje naukowe a także instytucje kultury. Zajęcia obejmują warsztaty, pokazy, wykłady, zajęcia laboratoryjne ale także zajęcia sportowe, wydarzenia artystyczne czy też kulturalne. Duża część z działających na świecie uniwersytetów organizuje swoje projekty wg. Modelu niemieckiego, w którym raz do roku, na ogół w lecie, uniwersytet lub inna szkoła wyższa organizuje 2-3 tygodniowe zajęcia dla dzieci, w wieku 6-13 lat, mające charakter obozu naukowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesujące. Bezstresowe zdobywanie wiedzy, budzenie entuzjazmu do nauki, pokazanie procesu uczenia się jako przygody - jak się okazuje - możliwe. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.