Facebook Google+ Twitter

Powstała książka o więzieniach CIA w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-26 19:31

Rada Europy wydała książkę poświęconą tajnym więzieniom CIA w Europie. Publikacja nosi tytuł „CIA ponad prawem? Tajne więzienia i nielegalne przekazania zatrzymanych na terenie Europy".

Przed kilkoma dniami New York Times opublikował wywiad z pracownikiem CIA, który stwierdził, że tajne więzienie istniało przez ponad dwa lata w Polsce.

Publikacja zawiera detale prowadzonego śledztwa przez komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Opiera się na dwóch raportach przygotowanych przez szwajcarskiego deputowanego Dicka Martyego oraz dokumentach i ekspertyzach Komisji Weneckiej zajmującej się interpretacją prawną obowiązujących przepisów.
W swoich raportach Dick Marty nie miał wątpliwości, że osoby posądzone o działalność terrorystyczną, były przez amerykańskie tajne służby, porywane, pozbawiane wolności i transportowane do Europy, gdzie poddawano je torturom. Jego zdaniem, jest wysoce prawdopodobne, co zawarte zostało w raportach, że rządy krajów europejskich wiedziały o takich praktykach. Marty uważa, że niemal cały kontynent był zaangażowany w ten proceder.

Choć brakuje formalnych dowodów, że na terenie Polski i innych krajów znajdowały się tajne więzienia, wiele wiarygodnych informacji wskazuje, że więzienia takie faktycznie istniały. Publikacja wydana w języku angielskim i francuskim przytacza liczne dowody i dokumenty oraz rekonstruuje trasy przewożenia zatrzymanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.