Facebook Google+ Twitter

Powstała Regionalna Agencja Innowacyjności

Agencja Innowacyjności powołana w woj. kujawsko-pomorskim przez tamtejszy samorząd będzie zajmować się wspieraniem rozwoju biznesu i kojarzeniem go ze światem nauki. Kierunek strategii rozwoju 2014-2020 to właśnie innowacyjność.

Innowacyjność to kierunek strategiczny rozwoju wielu regionów / Fot. forbesAgencja ma za zadanie wspierać procesy innowacji na poziomie regionalnym, w tym rozwój przedsiębiorstw i pomoc w rozwoju wiedzy i otoczenia sprzyjającego innowacjom. Piotr Całbecki, marszałek woj. kujawsko-pomorskiego, podkreślał, że innowacyjność stać się ma znakiem firmowym województwa. W budowanej Agencji Innowacyjności i programie komercjalizacji badań naukowych pokładane są wielkie nadzieje. Taki kierunek, nastawienie na innowacyjność tworzoną we współpracy biznesu i nauki, obrało wiele regionów w Europie i na świecie.

Innowacje są priorytetem w rozwoju gospodarczym regionów / Fot. Krzysztof M. RatschkaZbudowany zostanie system współpracy biznesu i nauki oraz system wspierania innowacyjności i wdrożeń w przedsiębiorstwach. Zadaniem Regionalnej Agencji Innowacyjności będzie promowanie gospodarczego i inwestycyjnego potencjału regionu, kreowanie i wspieranie innowacyjności, pomoc w komercjalizacji wyników badań naukowych i wynalazków, a także tworzenie warunków dla rozwoju regionalnych klastrów. Agencja ma także uruchomić centrum badań na rzecz przedsiębiorczości i innowacyjności wraz z komórką wdrożeniową oraz zająć się doradztwem dla przedsiębiorstw i instytucji badawczych, które dotyczyć będzie pozyskiwania środków na działalność innowacyjną.

Klastry ułatwiają badania i rozwój i zwiększają potencjał innowacyjny / Fot. pi.govObecnie w woj. kujawsko-pomorskim trwają konsultacje społeczne projektu strategii rozwoju województwa 2014-2020, gdzie omawiane są kierunki modernizacji regionu. Główną ideą programu jest zaplanowanie kompleksowych działań, których celem będzie podniesienie poziomu innowacyjności województwa w aspekcie rozwoju gospodarczego i rozwoju społecznego. Jest to zagadnienie o znaczeniu kluczowym dla konkurencyjności regionu, w praktyce dotykające wszystkich aspektów funkcjonowania województwa.

Wśród planowanych przedsięwzięć o znaczeniu kluczowym dla regionu wskazane są m.in. wykreowanie wspomnianej Regionalnej Agencji Innowacyjności i programu komercjalizacji badań naukowych, zbudowanie Kujawsko-Pomorskiego Klastra Produkcji Żywności Wysokiej Jakości, utworzenie Regionalnego Centrum Innowacyjności Wsi i Rolnictwa dla rozwoju i transferu innowacji w rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym.

Rozwój klastrów zapewnia długookresowe korzyści dla działających w nich przedsiębiorstw oraz wzrost innowacyjności i konkurencyjności regionów / Fot. Krzysztof M. RatschkaInnowacyjność osiągnąć można poprzez stymulację świata nauki do podejmowania wyzwań, kreowania nowatorskich dziedzin, narzucania dalekosiężnych celów. Bodźcem dla młodych naukowców będzie ułatwienie komercjalizacji ich badań naukowych. Drugą płaszczyzną jest zwiększenie transferu nowoczesnych rozwiązań do przedsiębiorstw i instytucji. Osiągnięte to zostanie poprzez zbudowanie systemu współpracy między sferą naukowo-badawczą, przedsiębiorstwami i administracją, a więc tworzenie klastrów, które warunkują lepsze wykorzystanie infrastruktury naukowo-badawczej na rzecz gospodarki. Tylko współdziałanie i właściwe relacje sektora nauki i gospodarki mogą doprowadzić do wymiernej i długotrwałej poprawy konkurencyjności gospodarki.

Anna Figiel, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.