Facebook Google+ Twitter

Powstaną Szkoły Strzelców Wyborowych i Szkoły Spadochroniarzy?

Dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak planuje stworzenie Szkoły Strzelców Wyborowych w Wędrzynie oraz Szkoły Spadochroniarzy w Oleśnicy. Zapowiada dalszą modernizację armii i zmiany sprzętu.

Ma to być m.in. wzmocnienie opancerzenia wysyłanych do Afganistanu kołowych transporterów "Rosomak", opancerzenie samochodów terenowych Humvee oraz zakup dodatkowego sprzętu noktowizyjnego.

Generał, który spotkał się w czwartek z dziennikarzami z okazji 10-lecia DWL, dostrzega także m.in. konieczność rozbudowy bazy socjalnej na poligonie w Drawsku Pomorskim. Chce stworzyć tam warunki dla ok. 2 tys. żołnierzy.
Szef Wojsk Lądowych chce także częstszego wykorzystywania podczas ćwiczeń amunicji proszkowej, która nie ma skłonności do rykoszetowania (pocisk po pokonaniu przeszkody ulega rozproszeniu). Amunicja taka jest szczególnie przydatna m.in. w czasie szkoleniowych strzelań w budynkach.

Pytany o szczegóły dotyczące szkoły dla spadochroniarzy generał powiedział, że jej celem jest m.in. "poderwanie" 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. "To powinna być jednostka przede wszystkim powietrzno-desantowa, nawiązująca do tradycji 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej" - wskazał. Gen. Skrzypczak przypomniał, że rocznie w misjach uczestniczy ok. 10 tys. polskich żołnierzy. "To dużo, tym bardziej że każda misja jest inna i wymaga innej struktury pododdziałów" - dodał. Jego zdaniem, żołnierze jadący na misje są dobrze wyposażeni.

– Oglądałem żołnierzy wyjeżdżających do Iraku i w zasadzie mają już wszystko" - ocenił generał i wymienił m.in. kompozytowe hełmy, karabinki Beryl, kamizelki, taktyczne szelki, nakolanniki i nałokietniki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

byly zolnierz teraz instruk
  • byly zolnierz teraz instruk
  • 10.02.2012 12:35

kolego piotrze zgadzam sie jak najbardziej co do swd i pso 1 i amunicji, ale nie zgodze sie co do maniakow paintbolowych , asg i dodam tu organizacje strtzelca. oni w wiekszosci nie beda doskonalym materialem nawet na zolnierzy piechoty a co dopiero wojsk specjalnych. zapewne wsrod nich znajdzie sie bardzo niewielka liczba ludzi ktorzy sie nadaja i chca to robic. osobiscie znam kilku, ktorzy sluza w elitarnych jednostkach specjalnych. ale wiekszosc nie chce byc w wojsku nie chca byc zolnierzami, oni chca sie szkolic i i posiadac wiedze profesjonalna , ale to wszsytko. wiem bo czasem szkole ludzi z paintbolu i asg i znam ich opinie, pobawic sie bez narazania zycia, a pprzeciez w wojsku jest troche odwrotnie.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strzelec wyborowy działa w terenie zurbanizowanym, najczęściej jako żołnierz jednostek specjalnych. Wojsko potrzebuje snajperów, czyli żołnierzy wyszkolonych w maskowaniu, podchodzeniu przeciwnika, obliczaniu niezbędnych poprawek, umiejących dawać sobie rade samodzielnie na terenie nieprzyjaciela. W większości armii świata snajperzy działaja w parach z tzw spooterem. Osłania on działania strzelca i wskazuje ewentualne cele. Problemem jest używana obecnie broń w Wojsku Polskim. Karabin SWD nie spełnia norm skupienia, modernizacja zaproponowana przez zakłady Łucznik , polegająca na wymianie lufy na nową, wykonana metodą elektrodrążenia gwintu i znacznie cięższą, nie zainteresowała decydentów. Nie używa sie u nas również specjalnej amunicji tzw CP (celewyje patrony, czyli specjalnie wykonywane pociski tarczowe, poprawiające skupienie 3-krotnie). Celowniki optyczne PSO 1 nie nadają sie do użytku na współczesnym polu walki. Kiedy ćwiczyliśmy strzelanie z SWD, na początku lat 80-tych używaliśmy amunicji dla snajperów z datą produkcji 1962. Kilkadziesiąt karabinów snajperskich SAKO TRG 42, zakupionych przez Polskę trafiło do jednostek specjalnych.
Wojsko lekceważy maniaków paintballa i ASG, a przecież oni mogli by być doskonałym materiałem na żołnierzy jednostek aeromobilnych lub oddziałów specjalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowa fotka, Tomku. Normalnie, gangsta in da house:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.